The Analysis of the characters in The Razor's Edge in terms of moral and social values
- Tez No: 74579
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ahlaki ve sosyal değerlere farklı açılardan bakan ve değerlendiren William Somerset Maugham bu değerlerin yıkıcı değil, yapıcı olmasından yanadır. Özellikle toplumsal bir çökmenin ve bozulmanın olduğu toplumlarda ahlaki ve sosyal değerleri farklı karekterlerin gözüyle ele almış ve kendi düşüncelerinde ifade etmiştir. Bu değerlerin yanlış yorumlanmasıyla birlikte aslında ahlaki ve toplumsal bir çöküşün meydana geldiğini ve bununla birlikte kişisel özgürlüğün sona erdiğini William Somerset Maugham açıkça vurgulamıştır. Bu tez William Somerset Maugham'ın, The Razor's Edge adlı kitabını temel almaktadır. Bu çalışmanın amacı; ahlaki ve sosyal değerleri, kültürel, ahlaki ve sosyal farklılıkları toplum içindeki çeşitli sorunların artmasına bağlı olarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
William Somerset Maugham who had a different point of view and evaluation about moral and social values in the society is positive not destructive. Especially, he, not only consideres the corruption and degenaration in the society from the eye of his different characters but also he sums up his own views. Interpreting these values wrongly, in fact moral and social corruption occurs in the society. Consequently, these values cause a social pressure among the members of society. Accordingly, Wiliam Somerset Maugham points out that the concept of individuality comes to an end. This thesis concentrates on one particular book of William Somerset Maugham, The Razor's Edge. The aim of this study is to seek moral and social values and to describe the differentiation among cultural, social and moral values with the increase in the sizes of various problems in society.