Hatay ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi bal sarısı (Apis mellifera L.) populasyonlarında genetik varyasyonun belirlenmesi
Determination of genetic variation in honey bee (Apis mellifera L.)populations of Hatay and southeastern Anatolia
- Tez No: 93352
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KENCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
öz HATAY VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ BAL ARISI (Apis mellifera L. ) POPULASYONLARINDA GENETİK VARYASYONUN BELİRLENMESİ HADIMOĞULLARI, Necva Yüksek Lisans, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Aykut KENCE Aralık 2000, 80 sayfe Bu çalışmada Günydoğu Anadolu Bölgesi ve Hatay yöresinden toplanan bal ansı (Apis mellifera L.) populasyonlannda genetik varyasyonun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu yörelerden toplam 201 koloni örneklenmiştir. Çalışmanın elektroforez bölümünde dört enzim sistemi (Fosfogluko mutaz- Pgm, Esteraz-Est-3, Malat dehidrogenaz-Mdh ve Hekzokinaz-Hk) çalışılmıştır. Bu enzim sistemlerinden ikisi (Pgm ve Hk)'nin polimorfik; diğer ikisinin de monomorfik olduğu saptanmıştır. Pgm izoenziminin en yaygın allelinin frekansı 0.993 ile 0.711 arasında değişmektedir. Hk enziminin en yaygın vıallelinîn frekansı ise 1.000 ile 0.920 arasında değişmektedir. Averaj heterozigotluk 6 enzim sistemi (Pgm, Hk, Est-3, Mdh, Me ve Pgi) için 0.036±0.023 olarak hesaplanmıştır. Elektroforetik verilerin analizinden Pgm izozimlerinin genotiplerinin mevsimlere bağlı olarak değiştiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF GENETIC VARIATION IN HONEY BEE ( Apis mellifera L. ) POPULATIONS OF HATAY AND SOUTHEASTERN ANATOLIA HADIMO?ULLARI, Necva M.S., Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Aykut KENCE December 2000, 80 pages Patterns of genetic variation in honey bee (Apis mellifera L.) populations collected from Southeastern Anatolia and Hatay was investigated in this study. A total of 201 colonies were sampled from those provinces. Two methods were employed for this study. In electrophoretic aspect of the study, four enzyme systems (Phosphoglucomutase-Pgm, Esterase-Est-3, Malate dehydrogenase-Mdh and Hexokinase-Hk) were studied. Two of those enzyme systems (Pgm and Hk) were found to be polymorphic, while the other two enzyme systems were monomorphic. The frequency of the most common allele inof Pgm ranged between 0.993 and 0.711. The frequency of the most common allele of Hk ranged between 1.000 and 0.920. The average mean heterozygosity was calculated for 6 enzyme systems (Pgm, Hk, Est-3, Mdh, Me ve Pgi), and was found to be 0.036±0.023. The analysis of the electrophoretic data revealed that the genotype frequency of Pgm isozymes changed seasonally.