Türk sinemasında 1980 sonrası üslup arayışları
- Tez No: 74580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ MAKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema-Tv-Fotoğrafçılık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Toplumsal değişme her toplumun kendi tarihsel koşullarınca belirlendiğinden, 1980 sonrası Türk sinemasının üslubu bir biçim-içerik bütünlüğü olarak ele alınmıştır. Adı geçen üsluba, ulusal ve uluslararası kültürel yapılar aracılığıyla ulaşılabileceğini belirledik. Bilindiği gibi, bir anlatım üslubu, bir tarihsel anlatım ve algılama normları dizisidir. Bu nedenle, Yeşilçam sinemasının geleneksel kuralları ve film üretme sistemini kısaca gözden geçirmeye çalıştık. Ayrıca, Türk melodram sinemasının Klasik Sinema örnekleri ve Hollywood melodramlarından özellikle adaptasyon işlemi sırasında ortaya çıkan toplumsal ve kültürel farklılıklar nedeniyle, oldukça farklı bir yapıya sahip olduğunu saptadık. Öte yandan, genel olarak Türk filmlerinin Klasik üslup ya da modern uygulamalarda olduğu gibi, bilginin sistematik sınırlandırılmasına dayalı bir zaman/mekan kullanımı ve entrika kuruluşuna sahip olmadıkları sonucuna vardık. Sonuç olarak, 1980 sonrası Türk sinemasının herhangi bir adaptasyon ya da senteze dayanmaksızın, biçim ve üslup olarak batılı dramatik yapıları uygulamayı seçtikleri rahatlıkla söylenebilmektedir.Filmik olabilirlik yerli ya da yabancı, daha önceki çalışmalara göre değerlendirildiğinden, olabilirlik“gerçek”ten çok“söylem”e bağlı olmaktadır. Ülkemiz izleyicisinin Yeşilçam filmleri yanısıra Klasik sinema ürünleriyle daha sık karşılaştıkları göz önüne alındığında, Türk sinemasının yaygın kabul görmüş ulusal ve uluslararası üslupların sentezi aracılığıyla yeni bir üslup geliştirmesi gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As the social change depends on a process determined by the historical conditions of each unique society, the style of the Turkish Cinema after 1980 has been considered as a unit of form and content We have found out that the aforementioned unity of style can be achieved in collusion with the national and international cultural constitutions. We have also pinpointed that narrational borrowings from other cultures have to be reestimated and adapted by resting upon the receiver society's attitude and thought systems. As it is known, a narrational style is a series of historical norms of narration and perception. Thus we tried to review the traditional rules of narration and film production system of Yesilcam Cinema in this respect shortly. We have also determined that the Turkish melodrama cinema seems to have a very different structure from the instances of Classical Cinema and Hollywood melodramas due to the social and cultural disparities especially arisen during the adaptation process. As a result we have concluded that the Turkish films in general do not have a time/space utilization and plot construction based on the systematic limitation of information neither as in the Classical style nor as in the Modern implementations. In conclusion, it can be clearly said that the Turkish Cinema after 1980 has chosen to apply the western dramatic structures in form and style as a whole without laying on any adaptation or synthesis.Since the filmic plausibility is evaluated according to the previous film studies- either domestic or foreign, the plausibility bounds up with“discourse”rather than“reality”. It is a fact that our country's audience has a close relationship with Yesilçam films besides the productions of Classical Cinema. Thus the Turkish Cinema should inevitably develop a new style through a synthesis of widely known and accepted national and international styles.