Covid 19 pandemisi döneminde Türkiye pay endekslerindeki fiyat anomonileri olay analizi tekniğiyle araştırılması
Investigation of event analysis technique on price anomonies in Turkish share indexes during the covid 19 pandemic period
  1. Tez No: 745791
  2. Yazar: SEVİM ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER CALAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Covid 19 pandemisi boyunca küresel yatırım enstrümanlarında aşırı fiyat hareketleri görülmüştür. Bu fiyat hareketleri korku ve umuda sebep olan ve aynı zamanda ekonomik yansımaları olan olaylar veya siyasi kararlardan kaynaklanmıştır. Tüm bunlardan sonra olay gününde ilgili yatırım aracının fiyatında anomalilerin olup olmadığı merak edilmiştir. Bu çalışmada Covid 19 pandemisi boyunca seçilen olay günlerinde Borsa İstanbul pay endekslerinde fiyat anomalilerinin olup olmadığı olay tekniği analizi yaklaşımıyla araştırılmıştır. Araştırma için beş olay ve tarihi seçilmiştir. Bunlar şunlardır: 11.03.20 tarihi Türkiye'de ilk Covid 19 pozitif vakasının açıklanması, 11.04.20 tarihi Türkiye'de ilk sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi, 03.06.20 tarihi Türkiye'de normalleşmeye başlama, 02.12.20 tarihi BioNTech firmasının aşısına kullanım onayının gelmesi ve 11.12.20 tarihi İngiltere Varyantının açıklanmasıdır. Yapılan analizler sonucunda baz alınan tarihler arasında Türkiye piyasası yarı etkin formda olduğu tespit edilmiştir. Seçilen endeksler arasında pozitif anormal getirisi en iyi durumda olan kâğıt endeksi olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the Covid 19 pandemic, extreme price movements have been observed in global investment instruments. These price movements were caused by events or political decisions that caused fear and hope and also had economic repercussions. After all, it was wondered whether there were anomalies in the price of the relevant investment instrument on the day of the event. In this study, it was investigated whether there were price anomalies in Borsa Istanbul stock indices on selected event days during the Covid 19 pandemic, with the event technique analysis approach. Five events and their dates were selected for the research. These are as follows: Announcement of the first positive case of Covid 19 in Turkey on 11.03.20, declaration of the first curfew in Turkey on 11.04.20, the start of normalization in Turkey on 03.06.20, the approval of use for BioNTech's vaccine on 02.12.20 and the date of 11.12.20 is the announcement of the UK Variant. As a result of the analyzes made, it has been determined that the Turkish market is in a semi-efficient form between the dates taken as basis. Among the selected indices, it was determined as the paper index with the best positive abnormal return.