COVİD-19 pandemisi döneminde hisse geri alımları ile performans arasındaki ilişki
The relationship between share buybacks and performance during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 858840
  2. Yazar: VOLKAN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından 11 Mart 2020 tarihinde pandemi ilan edilmesinden sonra Türkiye'de uygulanan kısıtlamalar neticesinde birçok firma üretimini durdurma raddesine gelmiş ve çok sayıda firmada bu durumdan etkilenmiştir. Bunun yanında Türk lirasında (TL) yaşanan değer kaybı ile oluşan enflasyon sonucunda, sermaye piyasalarında panik ve kaos birçok şirketin esas değerlerinin altında fiyatlanmalarına sebebiyet vermiştir. Bu nedenle bazı halka açık şirketler pay senetlerinin değerinin olması gerekenden çok daha düşük olduğunu düşünerek piyasada sağlıklı fiyat oluşumuna katkı sağlamak için daha önceden halka arz edilmiş olan pay senetlerini toplama eyleminde bulunabilmektedirler. Bu çalışma kapsamında pandemi döneminde gerçekleşen hisse geri alımları incelenerek, ampirik olarak satın alma penceresi event study yöntemi ile belirlenip, şirketin piyasada değer düşüklüğü yaşayıp yaşamadığı piyasa modeli yardımıyla incelenecektir. Ayrıca firma yönetimini pay geri alım programı kararını almaya iten sebepler ve sonrasında getiriler üzerinde oluşan fiyat hareketleri, finansal ve ekonomik göstergeler ile çoklu doğrusal regresyon analizi kullanarak açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın gayesi firmaların pandemi öncesi ve sonrasında hisse fiyatlarının gelişimini takip etmektir. Bu sebeple 1 Ocak 2018 ile 1 Ağustos 2022 tarihleri arasında Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) aracılığıyla ulaşılmış bütün halka açık şirketlerin geri alınmış paylar için yayınladığı 2049 bildiri dikkate alınmıştır. Bu çalışma sonucunda pandemi sürecinde geri satın alma programı öncesinde birçok firmanın değerinin olumsuz etkilendiği görülmektedir. Pay senedi geri alım faaliyetini gerçekleştiren şirketler paylarını toplamadan önceki fiyatı ile paylarını topladıktan sonraki fiyatı arasında bir değer artışı gözlemlenmiştir. Somut olarak KAP' a yapılan beyanlarda pay geri alım yapan şirketlerin hisseleri, piyasa getirilerine kıyasla önemli ölçüde pozitif getiri sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the restrictions imposed in Turkey after the pandemic was declared by the World Health Organization (WHO) on March 11, 2020, many companies came to the point of stopping their production and many companies were affected by this situation. In addition, as a result of inflation caused by the depreciation of the Turkish lira (TL), panic and chaos in the capital markets caused many companies to be priced below their fundamental values. For this reason, some public companies may consider that the value of their shares is much lower than it should be and take the action of collecting shares that have previously been offered to the public in order to contribute to the formation of healthy prices in the market. Within the scope of this study, the share buybacks that took place during the pandemic period will be examined, the purchase window will be determined empirically by the event study method, and whether the company has experienced a decrease in value in the market will be examined with the help of the market model. In addition, the reasons that led the company management to decide on the share buyback program and the subsequent price movements on returns were tried to be explained by using financial and economic indicators and multiple linear regression analysis. The purpose of the study is to follow the development of companies' share prices before and after the pandemic. For this reason, 2049 notifications published by all public companies regarding repurchased shares, accessed through the Public Disclosure Platform (KAP) between January 1, 2018 and August 1, 2022, were taken into account. As a result of this study, it is seen that the value of many companies was negatively affected before the buyback program during the pandemic period. An increase in value has been observed between the price of companies performing share repurchase activities before collecting their shares and the price after collecting their shares. Concretely, in the statements made to the KAP, it has been determined that the shares of companies making share buybacks provide significantly positive returns compared to market returns.