Yoğun bakım hemşirelerinin COVID-19 tanılı yaşlı hastalara yönelik bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of intensive care nurses knowledge on and attitudes towards elderly patients with a COVID-19 diagnosis
- Tez No: 745814
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi en çok 65 yaş ve üstü bireyleri etkilemiş, yaşlıların yoğun bakım ünitelerine yatış oranlarının genç bireylere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yaşlı hastalarla en çok etkileşim içindeki sağlık profesyoneli olan hemşirelerin Covid-19 tanılı yaşlı hastalar hakkında yeterli düzeyde bilgiye ve olumlu tutuma sahip olmaları oldukça önemlidir. Bu çalışma, yoğun bakım hemşirelerinin Covid-19 tanılı yaşlı hastalara yönelik bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışma Şubat-Ekim 2021 tarihleri arasında bir devlet hastanesi ve üç üniversite hastanesinin Covid-19 yoğun bakım ünitelerinde çalışan 112 hemşire ile yapılmıştır. Araştırmada veriler, 'Hemşire Tanıtım Formu', 'Hemşire Covid-19 Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu' ile 'KOGAN Yaşlılara Karşı Tutum Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda T Testi ve tek yönlü (One Way) ANOVA analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, Post-hoc test istatistiklerinden Bonferrroni testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Çalışmamızda yoğun bakım hemşirelerinin Covid-19 tanılı yaşlı hastalara yönelik bilgilerinin iyi düzeyde, tutumlarının ise olumlu olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic, which affected the whole world, mostly affected individuals aged 65 and over, and it was determined that the rate of hospitalization of the elderly in intensive care units was higher than that of younger individuals. It is very important that the intensive care nurses, who interact most with elderly patients, have sufficient knowledge on and positive attitudes towards elderly patients diagnosed with Covid-19. This study is a descriptive study conducted to evaluate the knowledge of the intensive care nurses on elderly patients diagnosed with Covid-19 and their attitudes towards. The study was conducted with 112 nurses working in the Covid-19 intensive care units of a state hospital and three university hospitals between February and October 2021. In the study, data were collected using the“Nurse Introduction Form”,“Nurse Covid-19 Knowledge Level Evaluation Form”and“KOGAN Attitude towards the Elderly Scale”. In the evaluation of the data, Independent T Test, One Way ANOVA analysis, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Bonferrroni test from post-hoc test, Spearman Correlation Analysis were used. In our study, it was found that the knowledge of intensive care nurses on elderly patients diagnosed with Covid-19 was at a good level and their attitudes were positive.