Geleneksel Türk okçuluğu hakemlerinin iletişim beceri düzeyleri ile stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between communication skill levels and stress coping styles of traditional Turkish archery referees
  1. Tez No: 745815
  2. Yazar: ÖZCAN BOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, İletişim Bilimleri, Psychology, Sports, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışma, Türkiye'de faal olarak geleneksel Türk okçuluk hakemliği yapan hakemlerin iletişim beceri düzeyleri ile stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkiyi incelemek için yapılmıştır. Araştırma, 60'ı kadın ve 86'sı erkek katılımcı olmak üzere toplam 146 Geleneksel Türk okçuluk hakemi gönüllü katılımıyla gerçekleştirildi. Araştırma, 1995 yılında Folkman ve Lazarus tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması 1995 yılında Şahin ve arkadaşları tarafından yapılan 30 maddelik 4'lü likert tipi“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”ve Korkut tarafından 1996'de geliştirilen 25 maddelik 5'li likert tipi“İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği test edildi ve normal dağılım gösteren verilerin iki gurup arası karşılaştırmasında Bağımsız Örneklemler için t-Testi, ikiden fazla gurup karşılaştırmalarda tek yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve anlamlı ANOVA sonuçları için takip testi olarak“post hoc”analizi uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; İletişim becerileri düzeyi ile demografik bilgileri arasında hakemlik yapma nedeni ve egzersiz yapma sıklığı açısından anlamlı değişiklikler tespit edilmiş ve diğer demografik bilgileri arasında her hangi bir anlamlı değişiklik tespit edilmemiştir. Stresle başa çıkma düzeyine göre; yaş değişkeni, eğitim seviyesi, ekonomik seviye, hakemlik yapma nedeni durumlarında anlamlı farklılıklar görülürken cinsiyet, medeni durum, hakemlik yaşı, egzersiz yapma durumu değişkenlerine göre anlamlı farklar tespit edilmemiştir. İletişim becerileri ile stresle başa çıkma tarzları alt boyutlarından kendine güvenli yaklaşım, çaresiz yaklaşım ve sosyal destek arama alt boyutları arasında anlamlı farklar tespit edilmiştir. Buna göre Türkiye'deki geleneksel Türk okçuluk hakemlerinin iletişim becerileri arttıkça çaresiz yaklaşım artarken, kendine güvenli yaklaşım ve sosyal destek arama azalmaktadır. Sonuç olarak, Türkiye'deki geleneksel Türk okçuluk hakemlerinin iletişim becerilerinin iyi olmasında birden fazla değişkenin olduğu görülmüş bunlardan ilgi çekeni başlığın egzersiz yapma olduğu ve egzersiz yapmanın aslında sadece hakemlerde değil tüm çalışma gruplarında önemli bir etken olduğu litaretür taramasında dikkat çeken bir faktör olmuştur. Egzersiz yapmanın yanı sıra genel olarak okçuluk hakemlerinin; yaşları, eğitim seviyeleri ve gelirleri arttıkça iletişim becerileri ve stresle başa çıkma tarzlarında farklılıklar olduğu ve bu farklılıkların alanda yapılacak çalışmamaların bir biriyle örtüşmesi durumunda sonuçların daha netlik kazanacağı sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the relationship between the communication skill levels of traditional Turkish archery referees, who are active in Turkey as traditional Turkish archery referees, and their styles of coping with stress. The research was carried out with the voluntary participation of a total of 146 Traditional Turkish archery referees, 60 of whom were female and 86 were male. The research consists of a 30-item 4-point Likert-type“Coping Styles Scale”with 30 items, developed by Folkman and Lazarus in 1995 and adapted to Turkish by Şahin et al. in 1995, and a 25-item 5-point Likert-type“Communication Skills Scale”developed by Korkut in 1996. Evaluation Scale“ was used. It was tested whether the data showed normal distribution, and t-Test for Independent Samples was used for the comparison of normally distributed data between two groups, one-way Analysis of Variance (ANOVA) for comparisons of more than two groups, and ”post hoc" analysis was used as a follow-up test for significant ANOVA results. SPSS 22 package program was used in the analysis of the data. According to the findings obtained in the research; Significant changes were detected between the level of communication skills and demographic information in terms of the reason for refereeing and the frequency of exercising, and no significant changes were detected between other demographic information. According to the level of coping with stress; While there were significant differences in the age variable, education level, economic level, reason for refereeing, no significant differences were found according to the variables of gender, marital status, age of refereeing, and exercise status. Significant differences were found between self-confident approach, helpless approach and seeking social support sub-dimensions of communication skills and styles of coping with stress. Accordingly, as the communication skills of the traditional Turkish archery referees in Turkey increase, the helpless approach increases, while the self-confident approach and seeking social support decreases. As a result, it has been seen that there are more than one variable in the good communication skills of traditional Turkish archery referees in Turkey. In addition to exercising, archery referees in general; It was concluded that there are differences in communication skills and ways of coping with stress as their age, education level and income increase, and if these differences overlap with each other, the results will gain clearer ticks.