Putin Rusyası'nın Güney Asya politikası
South Asia Policy of Putin's Russia
  1. Tez No: 745849
  2. Yazar: ÜMİT ÖMER KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Yevgeni Primakov'un Dışişleri Bakanlığı döneminde temelini attığı realist ve Avrasyacı dış politika modeli, 26 Mart 2000 tarihinde devlet başkanlığı görevini resmen devralan Vladimir Putin'in dış politika anlayışının da yol haritası olmuştur. Göreve başlamasının ardından aktif bir dış politika modeli benimseyen Putin, Asya bölgesinin kavşak noktası olarak görülen Güney Asya bölgesi ile de yakından ilgilenmiştir. Putin Rusyası, Güney Asya politikasıyla öncelikli olarak ABD hegemonyasının ve Batı'nın etki alanını daraltmayı ve“tüm devletlerin egemen eşitliğine, demokratik değerlere ve adalete dayalı çok kutuplu bir dünya”oluşturma fikrini hayata geçirmeyi hedeflemiştir. Bu hedefi doğrultusunda Rusya, bölgeye yakın bir konumda olan Çin ile ortak siyaset izleyerek, Güney Asya'nın en güçlü iki ülkesi olan Hindistan ve Pakistan ile çeşitli bölgesel işbirliği örgütleri çatısı altında bir araya gelmiştir. Söz konusu bölgesel örgütlerin, Batı sisteminin kurmuş olduğu siyasi ve ekonomik örgütlere alternatif olma iddiası taşıdığını da vurgulamak gerekmektedir. Rusya'nın Güney Asya politikası, şüphesiz ki Batı'nın gücünü geriletme gayesiyle sınırlı olmamıştır. Rusya, bölgedeki müttefikleri ile ittifakını derinleştirmiş, zayıf ilişkilere sahip olduğu devletlerle ise işbirliğini kuvvetlendirmiştir. Bölge ülkeleri ile siyasi ve ekonomik ilişkilerini geliştiren Moskova yönetimi, gerçekleştirdiği yatırımlarla da bölge ülkelerindeki nüfuzunu artırmıştır.
Özet (Çeviri)
The realist and Eurasian foreign policy model, which Yevgeni Primakov laid the foundations for during his Ministry of Foreign Affairs, became the road map of Vladimir Putin's foreign policy understanding, who officially took over the presidency on March 26, 2000. Adopting an active foreign policy model after taking office, Putin was also closely interested in the South Asian region, which is seen as the crossroads of the Asian region. With its South Asian policy, Putin's Russia primarily aimed to narrow the sphere of influence of the Western bloc and to create an alternative bloc. In line with this goal, Russia followed a common policy with China, which is close to the region, and came together with India and Pakistan, the two most powerful countries in South Asia, under the roof of various regional cooperation organizations. It should also be emphasized that these regional organizations claim to be an alternative to the political and economic organizations established by the Western system. Undoubtedly, Russia's South Asian policy has not been limited to the goal of weakening the power of the Western bloc. Russia has deepened its alliance with its allies in the region and strengthened its cooperation with the states with which it has weak relations. The Moscow administration, which has improved its political and economic relations with the countries of the region, has also increased its influence in the countries with the investments it has made.