The effects of green human resource management on environmental performance in Turkey wood industry
Yeşil insan kaynakları yönetiminin Türkiye ağaç sektöründe çevresel performansa etkileri
- Tez No: 745869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEVSER BAHAR MERİÇ ATAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yeşil İnsan Kaynakları Yönetimi terimi, gelişmiş ülkelerde popüler bir araştırma alanıdır ve henüz kaynaşma ekonomisi aşamasında olan ülkeler için kapsamlı bir araştırma alanıdır. Literatüre göre İnsan Kaynakları Yönetimi, gelişmiş ülkelerin hem ekonomik hem de sosyal ve çevresel sektörlerine fayda sağlamıştır. Yeşil İnsan Kaynakları Yönetimi (YİKY)'den nasıl yararlanabileceği ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomisini ve çevresel durumunu nasıl iyileştirebileceği konusunda çok az çalışma yapılmıştır. Örgütsel çevre performansı, belirli İnsan Kaynakları uygulamasının yeşilleştirilmesi yoluyla Yeşil İnsan Kaynakları Yönetimi ile ilişkilendirilmiştir. Bu araştırma, Türkiye ahşap endüstrisinde gelişen veya yükselen ekonomide YESİL İNSAN KAYNAKLARI YONETİMİ (YİKY)'den (işe alma, eğitim ve performans değerlendirme) örgütsel çevresel performans üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Ormansızlaşma, kütüklerin taşınması, atık bertarafı vb. gibi faaliyetlerinin çevre üzerinde muazzam bir etkiye sahip olduğu ağaç endüstrisi bu ankette hedef kitle olarak seçilmiştir. Veriler, Türkiye'deki 10 büyük ahşap şirketindeki 293 çalışandan derlenmiştir. Hipotezler korelasyon ve regresyon analizi ile test edilmiştir. Yeşil İnsan Kaynakları Yönetimi (YİKY), Yeşil Eğitim ve Performans Değerlendirmenin tümünün örgütsel çevresel performans üzerinde olumlu etkileri olduğu, ancak Yeşil İşe Alım'ın Türkiye'de örgütsel çevre performansı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Bu nedenle, Türkiye'deki kuruluşların işe alım prosedürlerine daha fazla yeşil uygulama eklemesi önerilir.
Özet (Çeviri)
The term Green Human Resource Management is a popular field of research within the developed countries and a materializing one for countries still within the stage of emerging economy. According to literature, GHRM has been beneficiary to both economy, social and environmental sectors of developed countries. Few studies has been done on how GHRM can be beneficiary and improve the economy and environmental status of developing countries. Organizational environment performance has been linked to Green Human Resource Management through the greening of specific Human Resource practice. This survey aims to investigate the effect of GHRM (hiring, training, and performance appraisal) on organizational environmental performance in developing or emerging economy taking Turkey wood industry. The wood industry was chosen in this survey been that which its activities has an enormous effect on the environment such as deforestation, transportation of logs, waste disposal and so on. Data was collated through a self-administered procedure from 293 employees in major 10 wood companies in Turkey. The hypotheses were tested with correlation and regression analysis. It was concluded that Green Human Resource Management (GHRM), Green Training, and Performance Appraisal all have positive effects on organizational Environmental Performance, but Green Hiring has a negative effect on organizational environmental performance in Turkey. Hence, organization in Turkey needs to input more green practices into their hiring procedures.