İnsan sperminde oosit aktivasyonunu tetikleyen yolakların araştırılması ve erkek infertilitesi ile ilişkisi
Investigation of the pathways triggering oocyte activation in human sperm and their relationship with male infertility
- Tez No: 745882
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU DURSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Memeli fertilizasyonunda oosit aktivasyonunun, fosfolipaz C zeta (PLCζ) olarak adlandırılan sperme özgü bir fosfolipaz C tarafından tetiklendiği bilinmektedir. Aktivasyon süreci, inositol-1,4,5-trifosfat (IP3) yoluyla PLCζ aktivitesine yanıt olarak kalsiyum (Ca+2) salınımı ile başlatılmakta ve kontrol edilmektedir. Ancak bu enzimin ve onun etkilerine aracılık eden inositol-1,4,5-trifosfat reseptörü-1 (IP3R1)'in insan ejaküle spermlerinde ekspresyonları ve sperm fonksiyonları ile ilişkisi tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada, insan ejaküle spermlerinde PLCζ enziminin ve IP3R1'in ekspresyonlarının araştırılması ve semen parametreleri ile ilişkilerinin değerlendirilerek erkek infertilitesi üzerindeki rollerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya, Selçuk Üniversitesi, Tıp Fakültesi Hastanesi, Androloji Laboratuarına rutin semen analizi için başvuran 18-50 yaş aralığında bulunan 30 erkek birey dahil edildi. Dünya Sağlık Örgütü (WHO; 2010) kriterlerine göre değerlendirilen semen parametreleri; sperm konsantrasyonu, total sayı, total motilite, progresif motilite, hızlı progresif motilite, yavaş progresif motilite ve normal sperm morfolojisini kapsadı. Çalışma popülasyonu 3 gruba ayrıldı; normozoospermi: (n=12); sperm konsantrasyonu ≥15 milyon/ml, oligozoospermi (n=12); sperm konsantrasyonu 5-15 milyon/ml, şiddetli oligozoospermi(n=10); sperm konsantrasyonu
Özet (Çeviri)
Its know that oocyte activation in mammalian fertilization is triggered by a sperm specific phospholipas C called Phospholipase C zeta (PLCζ). The activation process is initiated and controlled by the release of calcium in response toPLCζ activity via inositol-1,4,5-triphosphate(IP3). However, the expreeion of this enzyme and inositol-1,4,5-triphosphate receptor-1(IP3R1), which mediatesits effects, in human ejaculated sperm and its relationshipwith sperm functions are not fully known. In this study, it is aimed to investigate the expressions of PLCζ enzyme and IP3R1 in human ejaculated sperm and to determine their role in male infertility by evaluating their relationshipwith semen parameters. Thirty male individuals aged between 18-50 years who applied to SelcukUniversity, Medical Faculty Hospital, Andrology Laboratoryforroutine semen analysis were included in the study. Semen parameters evaluated according to the World Health Organization (WHO; 2010) criteria; included sperm concentration, total count, totalmotility, slow progressive motility and normal sperm morphology. The study population was divide dinto 3 groups; normozoospermia: (n=12); sperm concentration ≥ 15million/ml, oligozoospermia (n;=12); spermconcentration 5-15 million/ml, severe oligozoospermia (n=10); sperm concentration