Aile hekimlerinin spora yönelik tutumları ve egzersiz sağlık inançlarının değerlendirilmesi
Evaluation of family physicians' attitudes towards sports and exercise health beliefs
  1. Tez No: 745881
  2. Yazar: FİDAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN GÜLBİN ESKİYECEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan aile hekimlerinin, spora yönelik tutum düzeyleri ile egzersiz sağlık inanç düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Mardin il merkezi ve ilçelerinde bulunan ortalama 80 Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan 250 Aile Hekimi ile gerçekleştirilmiştir. Gönüllülük esaslı olarak gerçekleştirilen bu araştırmada, veri toplama aracı olarak katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla oluşturulmuş“Kişisel Bilgi Formu”ile“Spora Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Egzersiz Sağlık İnanç Modeli”olmak üzere iki farklı ölçek kullanılmıştır. Araştırmanın yürütülebilmesi için 16/05/2021 tarihli ve 12977 sayılı (MAÜ EK) ile Etik Kurul Onayı alınmıştır. Egzersiz Sağlık İnanç Modeli ile Spora Yönelik Tutumlarının bağımsız değişkenleri açısından anlamlı farklılık gösterip göstermediğini anlamak için ikili bağımsız gruplar için t-testi; en az üçlü kategorik değişkenlerde ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi kullanılmıştır. ANOVA testinden elde edilen anlamlı farklılıkların hangi gruplar arasında olduğunu anlamak için Post-Hoc testlerine başvurulmuştur. Ölçekler arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını anlamak için ise Pearson Korelasyon Analiz testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to review the attitude levels of family doctors who work in Family Health Centers toward sports and their level of beliefs on exercise health. The study was performed with 250 Family Doctors working in an average of 80 Family Health Centers in Mardin City center and its districts.“Personal Information Form”and two different scales“Attitude Scale Towards Sports”and“Exercise Health Belief Model”consisting of 25 items that were established as data collection tools to determine the demographic characteristics of the participants were utilized in this research with a voluntary basis. 16/05/2021 dated and 12977 numbered (MAÜ EK) Ethics Committee Approval was obtained. A t-test was used for pairwise independent groups while One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was utilized for at least three categorical variables to understand whether there is a significant difference in the independent variables of Exercise Health Belief Model and Attitudes Toward Sports. Post-Hoc tests were used to understand between which groups the significant differences obtained from the ANOVA test were. Pearson Correlation Analysis test was applied to see whether there is a significant relationship between scales.