Miyofasiyal temporomandibuler ağrı bozukluğu olan kişilerde servikal ve skapular bölge muskuloskeletal fonksiyonların incelenmesi
Investigation of cervical and scapular musculoskeletal functions in subjects with myofascial temporomandibular pain disorders
  1. Tez No: 745913
  2. Yazar: GİZEM KAYI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmanın amacı miyofasiyal temporomandibuler ağrı bozukluğu olan hastalarda servikal ve skapular bölge muskuloskeletal fonksiyonları sağlıklılarla karşılaştırmak ve servikal ve skapular bölge muskuloskeletal fonksiyonları ile ağrı arasındaki ilişkiyi incelemekti. Katılımcılar 18-50 yaş arası (n=54) miyofasiyal temporomandibuler ağrı bozukluğu grubu ve (n=51) sağlıklı gönüllü katılımcılar grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki katılımcıların servikal hareket açıklığı ölçümü Iphone'un Compass ve Clinometer uygulamaları, skapular endurans statik skapular kassal endurans testi, skapular diskinezinin statik değerlendirmesi lateral skapular kayma testi, dinamik skapular diskinezi skapular diskinezi testi, derin boyun fleksör enduransı kraniyoservikal fleksiyon testi, ağrısız maksimum ağız açıklığı kumpas ve muskuloskeletal semptomları ise İskandinav Kas İskelet Sistemi Sorgusu kullanılarak değerlendirildi. Kontrol grubunda maksimum ağız açıklığı miyofasiyal temporomandibuler ağrı bozukluğu grubuna göre daha yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare cervical and scapular musculoskeletal functions in patients with myofascial temporomandibular pain disorder with healthy subjects and to investigate the relationship between cervical and scapular region musculoskeletal functions and pain. Participants between the ages of 18-50 were divided into (n=54) myofascial temporomandibular pain disorder group and (n=51) healthy volunteer participants group. The cervical range of motion of the participants in both groups was evaluated using Iphone's Compass and Clinometer applications. Scapular endurance was evaluated using a static scapular muscular endurance test (SSKT). Static scapular dyskinesia was evaluated using the lateral scapular slip test (LSKT) and the dynamic scapular dyskinesia test was evaluated using the dynamic scapular dyskinesia test. Deep neck flexor endurance was evaluated using the craniocervical flexion test (CCFT). Maximum painless mouth opening was measured using callipers. Musculoskeletal symptoms were evaluated using the Scandinavian Musculoskeletal Questionnaire (IKISS). Maximum mouth opening was higher in the control group than in the myofascial temporomandibular pain disorder group (p0.05).