Bükümlü düğümlerin graflarının graf parametreleri
The graph parameters for graphs of twist knots
- Tez No: 745914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULGANİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışması, graf teori ile düğüm teorisi alanlarını birleştiren bir çalışmayı ele almaktadır. Burada önemli bir düğüm ailesi olan bükümlü düğümlere ait grafların, graf parametreleri incelenmiştir. Öncelikle renklendirme yöntemiyle bükümlü düğümlerin grafları elde edilmiş ve daha sonra elde edilen bu graflar için bilinen temel graf parametreleri incelenmiştir. Bu hesaplamalara bağlı olarak genelleştirmeler yapılmıştır. Çalışma sürecinde graf teorisindeki yöntem ve tekniklerden önemli ölçüde yararlanılmıştır. Tezin giriş bölümünde; düğüm teorisi ile graf teori arasındaki ilişkinin köklerinden ve düğüm grafı fikrinin ilk ortaya çıkışından itibaren bugünkü geldiği noktadan bahsedilmiştir. Ayrıca çalışılan problemin, literatür açısından önemi de yine bu bölümde irdelenmiştir. İkinci bölümde yapılan çalışmalara kılavuzluk yapan temel kavram ve notasyonlar tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde çalışmanın materyali ve elde edilme yöntemi verilmiştir. Dördüncü bölümde elde edilen sonuçlar verilmiş ve bükümlü düğümlerin graflarına ait graf parametrelerinin genelleştirilmeleri ispatlarıyla birlikte sunulmuştur. Son bölümde ise sunulan bu sonuç ve genelleştirmelerin üzerinde durulmuş, etkileri ve önemi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study deals with a study that combines the fields of graph theory and knot theory. Here, the graph parameters of the twist knots, which is an important knot family, are examined. First of all, graphs of twist knots were obtained by coloring method and then the basic graph parameters known for these graphs were examined. Generalizations have been made based on these calculations. In the study process, the methods and techniques in graph theory were utilized to a great extent. In the introduction part of the thesis; the roots of the relationship between knot theory and graph theory and the point where the idea of knot graph has reached today since its first emergence are mentioned. In addition, the importance of the studied problem in terms of literature is also discussed in this section. In the second part, the basic concepts and notations that guide the studies are defined. In the third chapter, the material of the study and the method of obtaining it are given. In the fourth chapter, the obtained results are given and generalizations of the graph parameters of the graphs of twist knots are presented with their proofs. In the last section, these results and generalizations are emphasized and their effects and importance are discussed.