Suriyeli göçmen öğrencilerin okullarda karşılaştıkları sorunlar ile bu sorunların çözümüne ilişkin uygulamalarının belirlenmesi
The identification of the problems faced by Syrian immigrant students in schools and the determination of the practices to solve these problems
  1. Tez No: 745912
  2. Yazar: SADET GARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İLKER GÜMÜŞELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmanın amacı, okullarında Suriyeli göçmen öğrencileri olan okul yöneticileri ve öğretmenlerin görüşlerine göre Suriyeli göçmen öğrencilerin bu okullarda karşılaştıkları sorunların tespit edilerek, okul yöneticileri ve öğretmenlerin bu sorunların çözümüne ilişkin yaptıkları uygulamalarının neler olduğunun belirlenmesidir. Çalışmanın amacına yönelik olarak, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesine göre oluşturulan 20 yönetici ve 40 öğretmenden oluşan 60 kişidir. Katılımcılar, Suriyeli öğrencilerin yoğun bulunduğu İstanbul İli ilçelerinden olan Avcılar, Bahçelievler, Bahçeşehir, Esenyurt ve Zeytinburnu İlçelerinde bulunan anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde okullarda görev yapmaktadırlar. Araştırmanın veri toplama aracı olarak; araştırmanın çalışma grubunun demografik özelliklerini belirlemeye yönelik 6 soru ile görev yaptıkları okullarda öğrenim gören Suriyeli göçmen öğrencilerin karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunların çözümüne yönelik uygulamaların belirlenmesine yönelik 2 yarı yapılandırılmış sorudan oluşan görüşme formu kullanılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre elde edilen veriler ışığında Suriyeli göçmen öğrencilerin; sosyo-kültürel kaynaklı, dil kaynaklı, aile kaynaklı, COVID-19 kaynaklı, psikoloji kaynaklı, okulların yapısal koşulları kaynaklı, ve kurumsal kaynaklı sorunlarla karşılaştıkları ortaya çıkmıştır. Yöneticilerin ve öğretmenlerin, öğrencilerin karşılaştıkları bu sorunların çözümüne yönelik yaptıkları uygulamaları ise; okul kültürünün ve fiziksel/ sosyal yapısının güçlendirilmesi, Türkçe'nin ikinci dil olarak öğretimine yönelik uygulamalar ve ailelerin okula dahil edilmesine yönelik uygulamalar şeklinde ortaya çıkmıştır. Çalışma sonuçları katılımcıların deneyim ve çıkarımlarından elde edildiğinden çözüm üreten uygulamaların, eğitimin uygulayıcıları olan yöneticilere ve öğretmenlere yol gösterici bir rehber olabileceği ve ilgili alanyazına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It would be possible for Syrian migrant students to be equipped with 21st century skills by exercising the right to education, which is one of the most important human rights, and take responsibilities in their new life in Turkey if administrators and teachers educate migrant students the best way. Based on this context, the aim of the study is to determine the problems faced by Syrian immigrant students in schools according to the opinions of school administrators and teachers who have Syrian immigrant students in their schools, and to determine the practices of school administrators and teachers related to solving these problems. The phenomenology design, which is one of the qualitative research approaches, was employed in this study. The study group of the research consists of 60 people consisting of 20 administrators and 40 teachers, who were formed according to easily accessible case sampling, one of the purposive sampling methods. Participants work in kindergarten, primary, secondary and high school level schools in Avcilar, Bahçelievler, Bahçeşehir, Esenyurt and Zeytinburnu districts of Istanbul, where Syrian students are concentrated. Six questions were used as the research's data collection tool to determine the demographic characteristics of the study group, and an interview form with two semi-structured open-ended questions was used to determine the problems faced by Syrian migrant students studying at the schools where they work, as well as their perspectives on how to solve these problems. The study's goals guided the selection of topics and sub-themes. According to the data obtained in the light of the results of the study Syrian migrant students; administrators came up with six themes of issues which are socio-cultural based, language based, family based, institution based, psychological and structural conditions of schools; and teachers added a seventh theme which is COVID-19 based. The practices of administrators and teachers to solve these problems faced by students were determined as the teaching of Turkish, which is the official language of education, the inclusion of family in education in language learning, and the strengthening of school culture, physical and social structure. Because the study's findings are based on the participants' experiences and inferences, it is anticipated that the applications that provide solutions will serve as a guiding guide for the educational actors, administrators and teachers, and will add to the relevant literature. It is determined in the form of strengthening its physical and social structure.