Sığ su dalgalarından Swift-Hohenberg ve genelleştirilmiş Oskolkov denklemlerinin B-spline fonksiyonlar yardımıyla nümerik çözümleri
Numerical solutions of Swift-Hohenberg and generalized Oskolkov equations from shallow water waves using B-spline functions
- Tez No: 745923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ BATTAL GAZİ KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında, sığ su dalgalarından genelleştirilmiş Oskolkov ve Swift-Hohenberg denklemlerinin nümerik çözümleri sırasıyla septik ve kuintik B-Spline fonksiyonlar yardımıyla elde edilmiştir. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde B-spline fonksiyonlar ve sonlu eleman yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde genelleştirilmiş Oskolkov denkleminin nümerik çözümleri septik (7.dereceden) B-Spline kollokasyon sonlu eleman yöntemi ile elde edilmiştir Tezin üçüncü bölümünde Swift-Hohenberg (S-H) denkleminin sayısal çözümleri kuintik (5. dereceden) B-Spline kollokasyon sonlu eleman yöntemi ile elde edilmiştir.. Tezin son bölümünde elde edilen sayısal değerlere ilişkin sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, numerical solutions of generalized Oskolkov and Swift-Hohenberg equations from shallow water waves are obtained with the help of septic and quintic B-Spline functions, respectively. This thesis consists of four parts. In the first part of the thesis, information about B-spline functions and finite element methods is given. In the second chapter, the numerical solutions of the generalized Oskolkov equation are obtained by the septic (7th order) B-Spline collocation finite element method. In the third part of the thesis, numerical solutions of Swift-Hohenberg (S-H) equation are obtained by quintic (5th order) B-Spline collocation finite element method. In the last part of the thesis, the results related to the numerical values obtained are given.