Tek silindirli, 4 zamanlı kıvılcım ateşlemeli bir motorda elektromekanik kontrollü supap mekanizması tasarımı ve simülasyonu
Electromechanical controlled valve mechanism design and simulation in a single cylinder, 4-stroke spark-ignition engine
- Tez No: 745922
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İçten yanmalı motorlarda kullanılan supap mekanizmaları; motor performansı, yakıt tüketimi ve egzoz emisyon değerleri gibi birçok parametreyi doğrudan etkilemektedir. Günümüzde içten yanmalı motorlarda iyileştirme amaçlı olarak supap sistemleri üzerinde birçok çalışma yapılmaktadır. Supaplar, kam miline bağımlı ve kam milinden bağımsız şekilde çalışabilmektedir. Kam miline bağımlı supap sistemleri, kam milinden kaynaklanan kısıtlamalar sebebiyle tamamen esnek bir şekilde çalışamazlar. Bu tez çalışmasında, yaygın olarak kullanılan kam miline bağımlı supap mekanizmalarındaki kam sistemi olmaksızın, sistemin daha esnek çalışmasını sağlamak amacıyla KAMA KG 390 motoru referans alınarak elektromekanik kontrollü supap mekanizmasının tasarımı ve simülasyonu yapılmıştır. Sistemin, supapları yaklaşık 5,5-6 mm açıp-kapatması için oluşturulan matematiksel model, MATLAB/Simulink programında simülasyonu gerçekleştirilerek; gerilim, akım, supabın konumu, manyetik kuvvet ve silindir içindeki basınç kuvveti gibi parametreler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Valve mechanisms used in internal combustion engines directly affect many parameters such as engine performance, fuel consumption and exhaust emission values. Today, many studies are carried out on valve systems for improvement purposes in internal combustion engines. The valves can operate independently of and dependent on the camshaft. Camshaft dependent valve systems cannot operate completely flexibly due to camshaft constraints. In this thesis, the design and simulation of the electromechanically controlled valve mechanism has been made with reference to the KAMA KG 390 engine in order to provide more flexible operation of the system without the cam system in the commonly used camshaft dependent valve mechanisms. The mathematical model created for the system to open and close the valves approximately 5.5-6 mm, by performing the simulation in the MATLAB/Simulink program; Parameters such as voltage, current, valve position, magnetic force and pressure force in the cylinder have been investigated.