Trakeal aspirat kültürlerinde üreyen mikroorganizmalar ve antimikrobiyal direnç profilleri
Microorganisms and antimicrobial resistance profiles isolated from tracheal aspirate cultures
  1. Tez No: 745925
  2. Yazar: ELANUR DELİGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Solunum yolu enfeksiyonları toplumda yaygındır ve önemli mortalite, morbidite nedeni sağlık sorunlarından biridir. Trakeal aspiratlar, solumum yollarının trakeal patojenler tarafından kolonizasyonunu ve enfeksiyonunu tespit etmek amacıyla alınan örneklerdir. Bu çalışma, yöremizdeki solunum yolu enfeksiyonu ile yoğun bakım ünitelerinde yatmakta olan hastaların trakeal aspirat örneklerinden üreyen mikroorganizmaların belirlenmesi ve bu örneklerden sıklıkla izole edilen bakterlerin çeşitli antimikrobiklere direnç profillerini tespit edilmesi amacıyla plânlanmıştır. Materyal ve Metot: 2016-2020 yıllarını kapsayan eş yıllık süreç içerisinde çeşitli yoğun bakım ünitelerinden mikrobiyoloji laboratuvarına gönderilen 16.133 trakeal aspirat örneği üreyen mikroorganizmalar ve antimikrobiyal dirençleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hasta bilgileri ve laboratuvar verileri Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri kullanılarak bilgisayar ortamından alınmıştır. Bu süreç içerisinde bakteri izolatlarının tanısı rutin yöntemlerle, antibiyotik dirençleri ise Mueller-Hinton agarda disk difüzyon yöntemi ya da BD PhonenixTM cihazı ile otomatize duyarlılık sistemiyle araştırılmıştır. Bulgular: Trakeal aspiratlarda üreyen bakterilerin %67.8'i Gram-negatif, %32.2'si Gram-pozitif idi. Aspiratlardan Acinetobacter spp. (%20.5), en sık üreyen bakteri olmuş bunu koagülaz negatif stafilokoklar (%18.6), Klepsiella spp. (18.4), Pseudomonas spp. (%17.2) ve S. aureus (%5.8) takip etmiştir. Diğer bakteriler %3'ün altında üreme oranlarıyla temsil edilmiştir. Kolistin, fosfomisin, imipenem, meropenem, amikasin Gram-negatiflerde; teikoplanin, linezolid, vankomisin, tetrasiklin Gram-pozitiflerde en etikli antibiyotiklerdi. Gram-negatif bakteriler en yüksek direnci amoksosilin/klavulonik asit, piperasilin, seftazidim, levofloksasin ve TMP-SMX'e göstermişlerdir. Gram-pozitif bakterilerde ise stafilokoklara en yüksek direnç penisilin, oksasilin, eritromisin ve TMP-SMX'e; enterokoklarda TMP-SMX, amoksosilin, ampisiline; streptokoklarda tetrasiklin, klindamisin ve eritromisine karşı gözlenmiştir. Sonuç: Yöremizden trakeal aspiratlardan sık izole edile bakterilerin tedavide kullanılan antibiyotiklere yüksek oranda dirençli oluşu tedavi seçeneklerini kısıtlayan ve dikkate alınması gereken bir sonuçtur.
Özet (Çeviri)
Aim: Respiratory infections are common in the community and are one of the health problems that cause significant mortality and morbidity. Tracheal aspirates are samples taken to detect respiratory tract colonization and infection by pathogens. This study was planned to determine the bacteria grown from tracheal aspirates from patients in intensive care units with respiratory tract infections in our region and to determine the resistance profiles of bacteria isolated from the samples to various antimicrobials. Material and Method: The growing microorganisms and antimicrobial resistance of 16,133 tracheal aspirate samples sent to the microbiology laboratory from various intensive care units during the same-year period covering the years 2016-2020 were evaluated retrospectively. Patient information and laboratory data were obtained from the computer environment using Sisoft Health Information Systems. In this process, the diagnosis of bacterial isolates was investigated by routine methods, and antibiotic resistance was investigated by the disc diffusion method on Mueller-Hinton agar or an automated susceptibility test system with the VITEK® 2 device. Results: Of the bacteria grown in tracheal aspirates, 67.8% were Gram-negative and 32.2% were Gram-positive. Acinetobacter spp. (20.5%) were the most commonly grown bacteria, followed by coagulase negative staphylococci (18.6%), Klepsiella spp. (18.4), Pseudomonas spp. (17.2%) and S. aureus (5.8%). Other bacteria were represented with growth rates below 3%. Colistin, fosfomycin, imipenem, meropenem, amikacin in Gram-negatives; Teicoplanin, linezolid, vancomycin, tetracycline were the most effective antibiotics in Gram-positives. Gram-negative bacteria showed the highest resistance to amoxocillin/clavulanic acid, piperacillin, ceftazidime, levofloxacin and TMP-SMX. In Gram-positive bacteria, the highest resistance to staphylococci is to penicillin, oxacillin, erythromycin and TMP-SMX; TMP-SMX, amoxocillin, ampicillin in enterococci; has been observed against tetracycline, clindamycin and erythromycin in streptococci. Conclusion: The high resistance of bacteria isolated from tracheal aspirates in our region to antibiotics used in the treatment is a result that limits treatment options and should be considered.