Kadınların gebelik dönemi sigara maruziyeti hakkındaki bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 745926
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Gebelikte sigara kullanımı gebelikle ilgili riskler oluşturduğu gibi fetüs için de oldukça zararlıdır. Bu çalışma ile en az bir doğum yapmış annelerin gebelikte sigara kullanımı hakkındaki tutumları ve bilgi düzeylerini saptamak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM:Bu çalışmada Nisan 2022 - Haziran 2022 tarihleri arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Aile hekimliği Kliniği'ne bağlı polikliniklere başvuran en az bir doğum yapmış, 346kadın dahil edildi. Katılımcılara poliklinik başvurularında sosyodemografik özellikleri, sigara içme durumu, gebelikte sigara kullanma durumu, eşin sigara kullanma durumu, ve gebelikte sigara kullanmanın zararları konusunda bilgi düzeyini saptayan 39 anket sorusu yöneltildi.Verilerin istatistiksel analiz için SPSS 20.0 for Windows programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Smoking during pregnancy poses risks related to pregnancy and is very harmful for the fetus. The aim of this study was to determine the attitudes and knowledge levels of mothers who have given birth at least once about smoking during pregnancy. MATERIALS AND METHODS: In this study, 346 women who had at least one birth and applied to the outpatient clinics of the Family Medicine Clinic in Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between April 2022 and June 2022 were included. Participants were asked 39 questionnaire questions about their sociodemographic characteristics, smoking status, smoking status during pregnancy, smoking status of the spouse, and the level of knowledge about the harms of smoking during pregnancy. SPSS 20.0 for Windows program was used for statistical analysis of the data.