Hizmet sektöründe profesyonel yöneticiler üzerinde örgütsel iletişim boyutlarının iş tatmin düzeyi üzerindeki etkisi
Effects of organizational communiciation dimensions to job satisfaction level in service sector professional managers
  1. Tez No: 745934
  2. Yazar: ÖZLEN SAYİNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İşletmelerin performanslarını yükseltebilmek ve korumak için çalışanların iş tatminini sağlamaları gerektiği günümüzde genel kabul görmüş bir husustur. Bu noktada iş tatmini üzerinde hangi faktörlerin etkili olduğunun tespiti önem taşımaktadır. Bu kapsamda iletişimin organizasyonlar için taşıdığı önemde dikkate alınarak örgütsel iletişimin iş tatmini üzerinde taşıdığı etkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bununla beraber çalışma kapsamında demografik etkenlerin iş tatmini ve örgütsel iletişim etkinliği üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Çalışmada iletişimin yönü üzerinde durulmuş ve örgütsel iletişim etkinliği yatay ve dikey yönü ile incelenmiştir. İş tatmini de içsel ve dışsal boyutları ile araştırma kapsamına dahil edilmiştir. Çalışma sonucunda örgütsel iletişim etkinliği ve boyutları ile iş tatmini ve alt boyutları üzerinde olumlu ilişki tespit edilmiştir. Örgütsel iletişim etkinliğinin artışı iş tatminini arttırmaktadır. Demografik özelliklerde ağırlıklı olarak hem iş tatmini hem de örgütsel iletişim etkinliği üzerinde etki sahibidir. Çalışma sonucunda demografik özelliklere göre iş tatmini ve örgütsel iletişim etkinliğinin farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, it is a generally accepted issue that businesses need to ensure job satisfaction of their employees in order to increase and maintain their performance. At this point, it is important to determine which factors are effective on job satisfaction. In this context, in this study, it is aimed to examine the effect of organizational communication on job satisfaction with considering the importance of communication for organizations. In addition, the effect of demographic factors on job satisfaction and organizational communication effectiveness was also examined within the scope of this study. In this study, the direction of communication was emphasized, and organizational communication efficiency was examined with its horizontal and vertical aspects. Job satisfaction is also included in the scope of the research with its internal and external dimensions. As a result of the study, a positive relationship was determined between organizational communication effectiveness and job satisfaction and its sub-dimensions. Increasing organizational communication effectiveness increases job satisfaction. In addition, demographic characteristics have an effect on both job satisfaction and organizational communication effectiveness. As a result of the study, it was determined that job satisfaction and organizational communication effectiveness differed according to demographic characteristics.