Öğretmenlerin sosyotropi-otonomi kişilik özellikleri ile bağışlama eğilimleri ve iş doyumları arasındaki ilişkinin incelemesi
This research investigation of the relationship between teachers' sociotropy-autonomy personality traits, forgiveness tendencies and job satisfaction
- Tez No: 745935
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN FISTIKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin sosyotropi-otonomi kişilik özellikleri ve bağışlama eğilimi ile iş doyumu arasındaki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmanın evreninde İstanbul ilinde bulunan ( Avcılar, Bahçelievler, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Esenyurt) ilçelerinde yaşayan 18-50 yaş arasında 230 kadın ve 170 erkek olarak araştırmaya toplam 400 öğretmen katılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeline uygun olarak hazırlanmıştır. Katılımcıların kişisel bilgilerini toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Sosyotropi-Otonomi Ölçeği, Heartland Bağışlama (affetme) Ölçeği, Minnesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Bu çalışmada, tanımlayıcı analiz olarak Bağımsız örneklemler t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bu araştırma sonucunda; Sosyotropik kişilik ölçeğinin toplam puanı ile heartland bağışlama ölçeğinin toplam puanı ve durumu affetme alt boyut toplam puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı orta düzeyde pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Sosyotropik kişilik ölçeğinin toplam puanı ile kendini affetme ve başkalarını affetme alt boyut puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı zayıf düzeyde pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Otonomik kişilik ölçeğin, heartland bağışlama ölçeğinin alt boyut toplam puanı ile kendini affetme, durumu affetme, başkalarını affetme alt boyut toplam puan arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sosyotropik-otonomik kişilik, heartland bağışlama ölçeği, kendini affetmek, başkalarını affetmek, durumu affetmek, minnesota iş doyum ölçeği, içsel doyum, dışsal doyum alt ölçeğinden elde edilen puanları cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu ile kıyasladığımızda ortalamalar değişkenlerinin birbiri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of teachers' sociotropy-autonomy personality traits and their tendency to forgive and job satisfaction. In the universe of this research, a total of 400 teachers, 230 women and 170 men, between the ages of 18-50, living in the districts of Istanbul ( Avcılar, Bahçelievler, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Esenyurt) participated in the research. The research was prepared in accordance with the relational screening model. Personal Information Form, Sociotropy-Autonomy Scale, Heartland Forgiveness (forgiveness) Scale, Minnesota Job Satisfaction Scale were used to collect the personal information of the participants. In this study, Independent samples t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Correlation analysis were used as descriptive analysis. As a result of this research; A statistically significant moderate positive correlation was found between the total score of the sociotropic personality scale and the total score of the heartland forgiveness scale and the total score of the forgiveness sub- dimension. A statistically significant weak positive correlation was found between the total score of the sociotropic personality scale and the sub-dimension of forgiveness of self and forgiveness of others. There was no statistically significant positive correlation between the sub-dimension total score of the autonomic personality scale, the heartland forgiveness scale and the total score of self-forgiveness, forgiving the situation, and forgiving others sub-dimensions. When we compare the scores obtained from the sociotropic-autonomic personality, heartland forgiveness scale, self- forgiveness, forgiving others, forgiving the situation, Minnesota job satisfaction scale, intrinsic satisfaction, extrinsic satisfaction subscale, with gender, marital status, age, and educational status, the mean variables were found to be statistically different from each other. no significant difference was found.