Structural and magneto-electrical characterization of cathodes based on rare-earth manganites for solid oxide fuel cells
Katı oksit yakıt pilleri için nadir toprak elementi bazlı katotların yapısal ve manyeto-elektriksel karakterizasyonu
- Tez No: 745955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ POLAT ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tezin konusu oldukça spin polarize nadir toprak elementi bazlı manganez perovskit yapılardır. Lantanyum-stronsiyum-manganez-oksit (LSMO) seramikleri, yeni malzeme araştırmacıları ve üreticilerinden büyük ilgi gören benzersiz manyetik ve elektriksel özelliklere sahiptir. Modern teknolojinin çeşitli alanlarında uygulanan devasa manyeto direnç, manyetik soğutma, manyetik bellek ve manyetik hiperterminin etkilerine ek olarak, katı oksit yakıt hücreleri için sıklıkla kullanılan katot malzemeleri olarak değerlendirilmelerini mümkün kılan parametrelere de sahiptirler. Bu tezde, her ikisi de B bölgesi yer değiştirmesi ile üretilen iki seri manganit seramiği araştırıldı. İlk seride, La0.8Sr0.2MnO3 sisteminde Mn iyonlarının %10'u Cu, Co, Fe ve Ti gibi çeşitli geçiş metalleri ile değiştirildi ve yapısal, manyetik ve elektriksel taşınım özellikleri incelendi. İkinci seride, La0.8Sr0.2Mn1-xFexO3 (x=0.0, 0.05, 0.1 ve 0.2) seramik perovskit manganit sisteminde demir içeriğinin yapısal, mikroyapısal, manyetik ve elektriksel taşınım özellikleri üzerindeki etkisi araştırıldı. Ayrıca metal-yalıtkan geçişinin arkasındaki iletim mekanizmasının ayrıntılı bir analizi tartışıldı. Yapısal ve manyetoelektriksel özelliklerin araştırılması ve B-bölgesi yer değiştirilmesiyle iyileştirilen fiziksel özelliklerin bulunması bu malzemelerin teknolojide kullanılmasına olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is highly spin-polarized rare earth element-based manganese perovskite structures. Lanthanum-strontium-manganese-oxide (LSMO) ceramics possess unique magnetic and electrical properties which have received lots of attention from researchers and producers of new materials. In addition to the effects of colossal magnetoresistance, magnetic refrigeration, magnetic memory, and magnetic hyperthermia applied in various fields of modern technology, they also possess parameters that make it possible to consider them as frequently used cathode materials for solid oxide fuel cells. In this dissertation, two series of manganite ceramics both produced by B-site substitution are explored. In the first series, 10 % of Mn ions are replaced with various transition metals as Cu, Co, Fe, and Ti in the La0.8Sr0.2MnO3 system and examined the structural, magnetic, and electrical-transport features. In the second series, the influence of iron content on the structural, microstructural, magnetic, and electrical-transport features of the ceramic perovskite manganites of the La0.8Sr0.2Mn1-xFexO3 (x=0.0, 0.05, 0.1, and 0.2) system was investigated. A detailed analysis of the conduction mechanism behind the metal-insulator transition is also discussed. Analyzing structural and magneto-electrical features in these systems and obtaining enhancing physical properties bu B-site substitution offers a possibility to use them in technology.