Kinezyolojik bantlamanın transfemoral amputelerde lomber bölge yapıları ve denge üzerine etkinliği
Effect of kinesiological banding on lomber region structures and balance in transfemoral amputees
- Tez No: 745954
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER KABLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı torakolomber fasya (TLF) kinezyolojik bantlamasının fasyal doku özellikleri, statik denge ve bel ağrısı şiddeti üzerine akut etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, randomize kontrollü, tek kör çalışmada unilateral transfemoral ampütasyona sahip Suriyeli erkek katılımcılar değerlendirilmiştir. Katılımcılar, deney ve kontrol grubu olmak üzere iki grupta değerlendirilmiştir. Dokuları zorlamak amacıyla katılımcılara 6 Dakika Yürüme Testi (6 DYT) uygulanmış ve testin bitiminde kinezyolojik bantlama (KB) yapılmıştır. TLF'nin doku özellikleri (sertlik ve tonus) Myometre (MyotonPro, Myoton AS, Tallin, Estonya) ile; statik denge parametreleri MatScan (TekScan, Boston, MA, ABD) sistemleri kullanılarak ölçülmüştür. Bel ağrısı şiddeti Vizüel Analog Skalası ile değerlendirilmiştir. Ölçümler 6 DYT öncesinde, hemen sonrasında ve KB uygulamasından 30 dakika sonra yapılmıştır. Bulgular: Grup içi karşılaştırmalarda; her iki grupta da, üç farklı zaman diliminde elde edilen gözler açık pozisyondaki anteroposterior salınımlarının anlamlı düzeyde farklı olduğu gözlemlenmiştir (Deney:1.-2.,p:0,001; 2.-3.,p:0,004; Kontrol:1.-2.,p:0,011). Benzer şekilde ağrı parametresinin de, üç farklı ölçüm zamanında elde edilen değerlerinin, her iki grupta istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur (Deney: 1.-2.,p:0,001; 1.-3.,p:0,013, 2.-3.,p:0,001;Kontrol:1.-2., p:0,001;2.-3.,p:0,001). Gruplar arası karşılaştırmada, gözler açık pozisyonda ölçülen anteroposterior salınım miktarı (p:0,001) ve gözler kapalı pozisyonda ölçülen mediolateral salınım miktarı (p:0,037) deney grubu lehine anlamlı farklılık göstermiştir. Ağrı şiddeti değerlerinin zamanla değişim oranları karşılaştırıldığında 2.-3.(p:0,019) ve 1.-3.(p:0,034) ölçüm zamanlarında gerçekleşen değişim oranlarının gruplar arasında anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç: TLF kinezyolojik bantlaması, transfemoral amputelerde postural salınımların ve bel ağrısı şiddetinin azaltılmasında alternatif bir yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the immediate effect of thoracolomber fascia (TLF) kinesiology taping on fascial tissue properties, balance and low back pain. Materials and Methods: A prospective, randomized controlled, single-blind study evaluated male Syrian participants with unilateral transfemoral amputation. Participants were evaluated in two groups as Experiment and Control group. In order to force the tissues, 6 Minute Walk Test (6 MWT) was performed on the subjects and kinesiology taping (KT) was performed at the end of the test. Tissue properties (stiffness and tone) of TLF using by Myometer (MyotonPro, Myoton AS, Tallinn, Estonia); balance parameters using by MatScan (TekScan, Boston, MA, USA) systems were measured. Low back pain severitywas assessed by Visual Analog Scale. Measurements were made before, immediately afterand 30 minutes after KT application. Results: In intra group comparisons; in both groups, it was observed that anteroposterior sway with the eyes open position obtained in three different time periods were significantly different (Experiment:1.-2., p:0.001; 2.-3., p:0.004; Control:1.-2., p:0.011). Similarly, the values of the pain parameter obtained at three different measurement times were found to differ statistically in both groups (Experiment:1.-2., p:0.001; 1.-3., p:0.013, 2.-3., p:0.001; Control:1.-2., p:0.001; 2.-3., p:0.001). In inter groups comparisons, the amount of anteroposterior sway measured with the eyes open position (p:0.001) and the amount of mediolateral sway measured with the eyes closed position (p:0.037) showed a significant difference in favor of the experiment group. When the rate of change of pain values over time was compared, it was determined that the rate of change in 2.-3. (p:0.019) and 1.-3. (p:0.034) measurement times differed significantly between the groups. Conclusion: TLF kinesiology taping can be used as an alternative method to reduce postural sway and low back pain in transfemoral amputees.