Profesyonel futbolcularda egzersiz eğitiminin fonksiyonel hareket analizi (FMS) skorlarına etkisi
The effect of exercise training on functional movement screen (FMS) scores in professional football players
  1. Tez No: 745967
  2. Yazar: KEREM SERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL GELECEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışma profesyonel futbolcularda Fonksiyonel Hareket Analizi (FHA) skorunu belirlemek ve FHA skoru düşük olan futbolculara verilen ilerleyici düzeltici egzersizlerin FHA skoruna etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Çalışmaya yaş ortalaması 23,77±4,95 yıl (18-35) olan Türkiye Profesyonel Futbol Takımlarından birinde oynayan 35 profesyonel futbolcu dahil edildi. Çalışmanın başında tüm futbolculara FHA testleri yapıldı ve futbolcuların skorları belirlendi. Yaralanma riski olarak kabul edilen 14 ve altı FHA skoruna sahip futbolcular çalışma grubunu, 15 ve üzeri skora sahip futbolcular kontrol grubunu oluşturdu. Çalışma grubuna antrenman programına ek haftata 3 gün toplam 6 hafta ilerleyici düzeltici egzersizler fizyoterapist gözetimli uygulandı. 7. Haftada tüm futbolcuların FHA testleri tekrarlandı. Bulgular: Gruplar demografik özellikleri açısından homojendi (p>0.05). Futbolcuların %63'ünde (n=22) toplam FHA skoru 14 puan ve altında bulundu. Çalışma grubunda toplam FHA skoru ikinci ölçümde artarken (p>0.05) kontrol grubunda skor değişmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to determine the Functional Movement Screen (FMS) score in professional football players and to examine the effect of a progressive corrective exercises given to football players with low FMS scores on FMS score. Method: 35 players with the mean age of 23,77±4.95 years (18-35), who play in Turkish Professional Football League team, were included in the study. At the beginning of the study, FMS was applied to all players and the scores of the players were determined. Football players with an FMS score of 14 and below, which are considered to be at risk of injury, formed the study group, and football players with a score of 15 and above formed the control group. In addition to the training program, corrective exercises were applied to the study group by a physiotherapist 3 days a week for a total of 6 weeks. In the 7th week, the FMS tests of all football players were applied again. Results: The groups were similar in terms of demographic characteristics (p>0.05). Total FMS score was 14 or less in 63% (n=22) of the players. In the study group, the total FMS score increased in the second measurement (p>0.05), while the score did not change in the control group (p>0.05).