Baş ve boyun kanseri hastalarında boyun enduransının yutma ve solunum koordinasyonuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of neck endurance on swallowing and respiratory coordination in head and neck cancer patients
- Tez No: 745978
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KUNDURACILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı baş-boyun kanser (BBK) hastalarında sözel yutma bataryasına göre iki gruba ayrılan olgular arasında; boyun kas enduransı, yutma performansı, solunum performansı arasındaki ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-80 yaş arası 22'i erkek ve 6'sı kadın toplam 28 baş-boyun kanser tanısı almış hastalar dahil edilmiştir. Tüm olgular Eating Assessment Tool (EAT-10) skoruna göre; 0-3 puan arası alan disfaji olmayan ve 4-40 puan arası puan alan disfaji olan grup şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Tüm olguların değerlendirmesi boyun değerlendirmesi, solunum değerlendirmesi ve yutmanın enstrümantal değerlendirmesini içermektedir. İstatistiksel değerlendirmede anlamlılık p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between neck muscle endurance, swallowing performance, and respiratory performance among cases separated into two groups based on the results of the EAT-10 questionnaire, which is a swallowing screening battery in head and neck cancer patients. Materials and Methods: A total of 28 patients diagnosed with head and neck cancer, 22 male and 6 female, between the ages of 18-80 were included in the study. According to the EAT-10 score, the patients first; The patients who scored between 0-3 points and the patients who scored between 4-40 points were divided into two groups. Evaluation of the cases included neck evaluation, respiratory evaluation and instrumental evaluation of swallowing. In statistical evaluation, significance was evaluated at p0.05). As a result of the evaluation, a significant difference was found between the EAT-10 questionnaire and the whey consistency and whey liquid (p>0.05). There was a significant difference between the groups against the group with dysphagia in all neck ROM (p>0.05), but PFT parameters and intra-oral ROM between the groups were significantly different.