19. yüzyılda Trabzon'da ulaştırma ekonomisi
In 19 th century communication economy in Trabzon
  1. Tez No: 74599
  2. Yazar: HÜSEYİN KALELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABUKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET“XIX. yüzyılda Trabzon'da Ulaştırma Ekonomisi”isimli bu tezimizde XIX. yüzyılda gelişen ticarî kapitalizm sonucunda, milletlerarası ticârete aracılık yapan bir liman şehri olarak, uzak ülkelerden buraya yönelen deniz hatlarını, denizden kaynaklanan ithalat ve ihracat eşyalarının kara içine nakledilmesini sağlayan Trabzon-İran şosesinin inşâsı ve yüzyıl içersinde bu yola verilen önem üzerinde durduk. Trabzon-İran transit yoluna Osmanlı Devleti yetkililerince verilen önemi sergilerken, zaman zaman da bu güzergâhın alternatifi olan, Ruslar' in Gürcistan üzerinden İran'a yönelen yolu ile rekabetine değindik. Trabzon şehrine denizden ve karadan yönelen nakliyat faaliyetlerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için limanın hinterlandı ile olan bağlantısını tren yolu hatlarıyla birleştirme tasarıları üzerinde durduk. Bu hatta verilen önem; taşıma maliyetlerini düşürerek Avrupa tüccarlarının İran'la olan ticâretini, buraya daha fazla çekmek amacına yönelikti. Bunun yanında, doğu Anadolu'nun mahsulâtının ulaşım sayesinde değerlendirilmesi, ürün artışının sağlanması ile hayatın ucuzlayacağı, refahın artacağı gerekçeleri de söz konusu yol çalışmalarının sebeplerindendir. Sonuç olarak bu çalışmamız, XIX. yüzyıl boyunca Trabzon'un coğrafi konumundan dolayı uluslararası ticarî nakliyat faaliyetleri için, ne kadar stratejik bir önem taşıdığını açığa çıkarmaya yönelik olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY By this my thesis named“in 19m century communication economy in Trabzon”as a result of developing commercial capitalism in 19m century, as a port city intermediates to international trade, we dwelt on the maritime lines towards to this city, the construction of Trabzon-Iran highway supplies transportation of import and export goods issue from the sea, and the consideration to this road during the century. While we are revealing the importance attaching by the authorities of Ottoman government, occasionally we mentioned the competition with the alternative of this route, the Russian way over Georgia towards to Iran. We dwelt on the Projects to Join the connection of the port with its hinterland for accelerating and facilitating the transport activities tending to Trabzon city from the sea and the land. Consideration of this line; was aiming to attract further the trade of Europen merchants with Iran by decreasing the cost of transportation. Beside this, evaluation of Anatolian products owing to communication, and the realities chepening the cost of life and increasing prosperity were among the reosons of highway labours in question. As a conclusion, our this study has become inclined to disclose how it carries a strategic importance for international transportation due to Trabzon's geographical position during the 19m century.