A brigde between people and the state: The Republican People's Party in Zonguldak (1935-1946)
Halk ile devlet arasında bir köprü: Zonguldak'ta Cumhuriyet Halk Partisi (1935-1946)
- Tez No: 746021
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 556
Özet
Yakın dönem Türk siyasi tarihinin merkezinde bulunan CHP hakkında yapılan araştırmalarda genel olarak devletin ve yönetici elitlerin özne olarak belirdiği görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında, tek parti dönemi ve CHP üzerine yapılan çalışmalarda sıklıkla iç ve dış politika merkezli yönetim faaliyetleri, Cumhuriyet elitleri ve söylemleri, Türk inkılabı ve nitelikleri, sosyal, siyasi ve ekonomik politikalar, modern kanunların uygulanma süreci gibi daha çok partinin hükümet edici fonksiyonlarına vurgu yapılmıştır. Oysa tüm bunların yanında CHP tek partili siyasal yaşam boyunca bir taraftan halkın devletten beklentilerini, talep ve şikayetlerini çevreden merkeze yansıtma işlevini yerine getirmeye çalışırken, diğer taraftan siyasal iktidar tarafından yürütülen politikaların çevreye aktarılması, benimsetilmesi ve toplumsal destek kazanılması için de çaba göstermiştir. Bu bakış açısından hareketle bu çalışma, CHP'nin 1935-1946 yılları arasında Zonguldak'ta yürütmüş olduğu siyasal, toplumsal, kültürel, ideolojik, ve örgütsel faaliyetlerini halk ile devlet arasında üstlenmiş olduğu aracı misyon perspektifinden yola çıkarak ortaya koymayı hedeflemektedir. CHP Zonguldak örgütünce 1935-1946 yılları arasında halk ile devlet arasında üstlenilmiş olan aracı misyonun ifa edilmesinde başvurulan en önemli kurumsal faaliyetlerden biri dilek sistemi ve bunun taşradaki uygulama alanı olan vilayet kongreleri olmuştur. Doğrudan parti içi bir müessese olmakla birlikte, bir taraftan taşra örgütlerini organize ederken diğer taraftan ise halkın beklentilerinin ortaya konulması, devlet politikalarının ve siyasal ideolojinin taşrada ne ölçüde uygulanabildiğinin takibinin yapılmasına aracılık eden teftiş sistemi ise CHP'nin görmüş olduğu köprü vazifesinin taşıyıcı ayaklarından bir diğerini teşkil etmektedir. Üç ayaklı bir taşıyıcı kolon üzerine oturtulmuş bulunan bu misyonun son ayağını ise şüphesiz yalnızca sosyo-kültürel değil aynı zamanda yüklenmiş olduğu ideolojik misyon ile halkevleri teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The state and ruling elites appear as the main subjects in the researches about RPP, which was at the center of Turkish political history. From this perspective, studies on the single-party period and the RPP often emphasize the party's governing functions, such as domestic and foreign policy-oriented administrative activities, republican elites and their discourses, the Turkish Revolution and its characteristics, social, political, and economic policies, and the implementation of modern laws. However, the RPP, on the one hand, tried to fulfill the function of reflecting the expectations, demands and grievances of the people from the periphery to the center, and on the other hand, it also tried to transfer the policies implemented by the political power to the periphery in order to adopt them and gain social support. From this point of view, our study tries to reveal the political, ideological, socio-cultural and organizational activities of the RPP in Zonguldak between 1935 and 1946 from the point of view of being a“social bridge”between people and the state. One of the main institutional mechanisms that the RPP Zonguldak organization resorted to mediate between the people and the state was the“wish system”and the provincial congresses. Another pillar of the RPP's“bridge mission”was the inspection system. During the single-party period, the inspection system monitored provincial organizations and mediated to determine society's expectations from the state. The final component of this mission was People's Houses, which took on not only a socio-cultural mission but also an ideological one.