Abdominal cerrahi geçiren hastaların öz bakım güçleri ve konfor düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The determination of relationship between self-care power and comfort level in patients undertaking abdominal surgery
  1. Tez No: 746031
  2. Yazar: BUKET ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE İŞERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Abdominal cerrahi geçiren hastaların öz bakım gücü ile konfor düzeyi arasındaki ilişkinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Materyal-Metot: Bu araştırma 23.08.2021-23.11.2021 tarihleri arasında Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi genel cerrahi kliniği ve yoğun bakım ünitesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, abdominal cerrahi girişim geçirmiş 478 hasta oluşturmuştur. Örneklem, evreni bilinen örneklem hesabı yöntemiyle hesaplanmış ve araştırma 221 hasta ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri,“Sosyodemografik Özellikler Formu”, ''Öz Bakım Gücü Ölçeği'' ve ''Perianestezi Konfor Ölçeği'' kullanılarak yüz yüze araştırmacı tarafından toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 19 istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, ortanca, yüzde, bağımsız örneklem T testi, tek yönlü varyans analizi, kruskal wallis varyans analizi, pearson korelasyon katsayısı, çoklu doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 46.73±16.95'tir. Hastaların %51.1'i kadın, %70.6'sı evli, %75.6'sı çocuk sahibi, %37.1'i lise mezunu ve %58.8'i çalışmamaktadır. Katılımcıların %70.1'inin aylık geliri giderinden az, %94.6'sı çekirdek aile yapısında ve %67.9'u ilde yaşamaktadır. Bireylerin %54.8'inin kronik rahatsızlığı ve %54.8'inin daha önce ameliyat olmadığı saptanmıştır. Hastaların %57.9'u laparoskopik cerrahi geçirmiş ve %78.7'sinin ameliyatı dört saatten kısa sürmüştür. Katılımcıların Öz Bakım Gücü Ölçeği toplam puan ortalaması 96.16±18.67'dır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the factors affecting and the relationship between self-care power and comfort level of patients undergoing abdominal surgery. Material and Method: This research was carried out at the general surgery clinic and intensive care unit between 23.08.2021 and 23.11.2021 in Ankara Gazi University Medical Faculty Hospital. The population of the study consisted of 478 patients who had undergone abdominal surgery. The sample was calculated using the known universe sampling method and the study was completed with 221 patients. The data of the study were collected face to face by the researcher by using the“Sociodemographic Characteristics Form”,“Self Care Power Scale”and“Perianesthesia Comfort Scale”. SPSS 19 statistical package program was used in the analysis of the data. In the evaluation of the data, mean, median, percentage, Independent Sample T Test, Kruskal Wallis Analysis of Variance, Pearson correlation coefficient, multiple linear regression analysis were used. Result: The mean age of the participants was 46.73±16.95. 51.1% of the patients are women, 70.6% are married, 75.6% have children, 37.1% are high school graduates and 58.8% are unemployed. The monthly income 70.1% of the patients is less than their expenses, 94.6% of them are in the nuclear family structure and 67.9% of them live in the province. It was determined that 54.8% of the individuals had no chronic disease and 54.8% of them had no previous surgery. 57.9% of the patients had laparoscopic surgery and the operation 78.7% of them took less than four hours. The mean score of the participants' self-care power scale was 96.16±18.67.