The effect of group members' gender on individual and group risk-taking
Grup üyelerinin cinsiyetinin bireysel ve grup için risk alma üzerine etkisi
  1. Tez No: 746032
  2. Yazar: HASAN MERT KAYAASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRÜVVET İLKNUR BÜYÜKBOYACI HANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada grubu adına riskli bir karar veren kişinin grup üyesine ait cinsiyet bilgisi paylaşıldığında ve paylaşılmadığında risk tercihinin nasıl değiştiğini inceliyoruz. Literatürde görüldüğü gibi biresel kararlarda erkeklerin ve kadınların farklı risk tercihlerine sahip olduklarını doğruladık. Tahminimizle uyumlu bir şekilde, grup ü yelerinin cinsiyetinin bil inmediği zamanlarda, karar vericilerin risk tercihlerinin kendi bireysel risk tercihleriyle uyumlu olduğunu bulduk. Son olarak erkek katılımcıların grup ü yesinin cinsiyet bilgisinden etkilendiğini ve bu etkinin grup ü yesinin erkek veya kadın olmasından bağımsız olduğunu gözlemledik. Kadınlar için böyle bir bulguya rastlamadık.
Özet (Çeviri)
We analyze whether the risk preference of an individual changes when s/he decides for a group in a risky situation and informed about group members' gender information or not. We confirm the literature and find that male and female decision-makers have different risk preferences when their decisions affect only themselves. In line with our prediction, the results show that when group members' gender is unknown, decision- makers have similar risk preferences to their individual ones. Finally, we find that male participants are affected by the group member's gender information, independent of whether the group member is a male or a female. However, we do not observe such an effect on female decision-makers.