Ortaöğretim kurumlarında farklı branşlarda görev yapmakta olan öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi (Van ili örneği)
Investigation of physical activity levels of teachers working in different branches in secondary education institutions (Van province example)
  1. Tez No: 746037
  2. Yazar: NURŞEN KIRABALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, Van ilinin İpekyolu İlçesinde Ortaöğretim kurumlarının farklı branşlarında görev yapmakta olan öğretmenlerin fiziksel aktivite durumlarının ne düzeyde olduğunu incelemek amaçlanmıştır. Çalışmamızın evrenini; Van ilinin İpekyolu ilçesinde yaşayan, ortaöğretim kurumlarının farklı branşlarında görev yapmakta olan toplamda 1500 öğretmen oluşturmakta olup, örneklemini ise yine Van ilinin İpekyolu ilçesindeki ortaöğretim kurumlarında 16 farklı branşta görev yapmakta olan 282 kadın, 278 erkek toplamda 560 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) -kısa form kullanıldı. Katılımcıların demografik bilgileri ve fiziksel aktivite düzeylerinde“aritmetik ortalama, yüzde frekans standart sapma”analiz teknikleri kullanılmış olup verilerin normallik analizi Shapiro-Wilk test sonuçlarına göre, verilerin normal dağılım gösterdiği ve verilerin analizinde parametrik testler kullanıldı. Grup içi karşılaştırmalar için ikili değişkenlerde İndependent t testi ve ikiden fazla gruplar için One Way (ANOVA) testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the level of physical activity of teachers working in different branches of secondary education institutions in İpekyolu District of Van province. The universe of our work; A total of 1500 teachers living in İpekyolu district of Van province and working in different branches of secondary education institutions constitute a total of 1500 teachers, and the sample consists of 282 female and 278 male teachers working in 16 different branches in secondary education institutions in the İpekyolu district of Van province, in total 560 teachers. The International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) -short form was used in the study.“arithmetic mean, percent frequency standard deviation”analysis techniques were used for the demographic information and physical activity levels of the participants. Independent t test for pairwise variables and One Way (ANOVA) test for groups of more than two were used for within-group comparisons.