Objectified body consciousness and body dissatisfaction: The role of self-compassion
Nesneleştirilmiş beden bilinci ve beden memnuniyetsizliği: Öz- şefkatin rolü
- Tez No: 746038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN MERAL ÖĞÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma nesneleştirilmiş beden bilinci, beden memnuniyetsizliği ve öz- şefkat ilişkisinin kendini kadın veya erkek olarak tanımlayan bireylerce ne şekilde deneyimlendiğini araştırmayı amaçlamıştır. Nesneleştirilmiş beden bilincinin alt boyutlarında biri olan beden utancı ile beden memnuniyetsizliği arasındaki ilişkide öz- şefkatin rolü incelenmiştir. Örneklem 18- 30 yaş arasında 155'i kadın, 67'si erkek toplam 222 kişiden oluşmaktadır. Hipotezlerin test edilmesi için KULA Beden Matrisleri- II, Nesneleştirilmiş Beden Bilinci Ölçeği, Öz- Duyarlık Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan iki soru kullanılmıştır. Sonuçlar beden memnuniyetsizliği, nesneleştirilmiş beden bilinci ve öz- şefkat arasındaki ilişkilenmenin kadın ve erkeklerde farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. İlişkilenmeler farklılık gösterse de kadın ve erkeklerin beden memnuniyetsizliği, nesneleştirilmiş beden bilinci ve öz- şefkat seviyelerinde anlamlı şekilde farklılaşmadıkları dikkat çekmiştir. Vücut kitle endeksinin (VKİ) kadın ve erkeklerin mevcut- ideal vücut yağı farkının en önemli yordayıcısı olduğu görülmüştür. Öte yandan, mevcut- ideal vücut yağı farklılığının kadınlarda da erkeklerde de genel vücut memnuniyetsizliğinin en önemli yordayıcısı olduğu görülmüştür. Ek olarak, öz- şefkatin yükselmesinin bazı olumsuz beden imgesi deneyimlerinde düşüşle ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Ancak, öz- şefkat anlamlı şekilde yalnızca beden utancı ile erkeklerin kas memnuniyetsizliği arasında ılımlaştırıcı rol oynamıştır. Özetle, kendilerini kadın ve erkek olarak tanımlayan bireylerin beden memnuniyetsizliklerinin altında farklı mekanizmalar yatabileceği ancak iki grubun da dayatılan görünüş ideallerinden benzer seviyede etkileniyor olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate relationship between objectified body consciousness, body dissatisfaction, and self-compassion in individuals who define themselves as women or men. The role of self-compassion in the relationship between body shame, which is one of the sub-dimensions of objectified body consciousness, and body dissatisfaction was examined. The sample consists of 222 people, 155 women and 67 men, between the ages of 18-30. To test the hypotheses, UCLA Body Matrices-II, Objectified Body Consciousness Scale, Self-Compassion Scale and two questions prepared by the researcher were used. The results revealed that the association between body dissatisfaction, objectified body awareness, and self-compassion differed between men and women. Although the associations differ, it was noted that men and women did not differ significantly in body dissatisfaction, objectified body awareness, and self-compassion levels. Body mass index (BMI) was found to be the most important predictor of the discrepancy between current and ideal bodies of women and men. On the other hand, the body fat dissatisfaction was found to be the most important predictor of general body dissatisfaction in both women and men. In addition, elevation of self-compassion has been found to be associated with a decrease in some negative body image experiences. However, self-compassion was only significantly moderated the relationship between body shame and men's muscle dissatisfaction. In summary, it has been thought that individuals who define themselves as men and women may have different mechanisms underlying their body dissatisfaction, but that both groups may be similarly affected by the imposed appearance ideals.