An experimental case study on the development of a language learner's agentic identity
Bir dil öğrencisinin eylemliliğe dair kimlik gelişimi üzerine deneysel bir vaka çalışması
- Tez No: 746036
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHNAZ ŞAHİNKARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Öğrenen eylemliliği son otuz yılda dil eğitimi alanında temel ilgi odaklarından biri haline gelmiştir. Öğrenen merkezli eğitimin ağırlıklı olduğu bir dönemde anahtar kavramlardan birine dönüşmüştür. Öğrencilerin öğrenme serüvenlerini okul dışı ortamlarda da devam ettirme becerisi kazandığı, kişisel tecrübe ve bilgi birikimlerini örgün eğitim ortamlarına da taşıma imkanı elde ettikleri bir zamanda, örgün eğitim ortamlarının öğrenen eylemliliği üzerindeki etkilerini araştırmak büyük önem arzetmektedir. Bununla birlikte liselerdeki dil sınıflarından üniversite düzeyindeki dil eğitimine gerçekleşen ekolojik geçiş, keşfedilmesi gereken bir olgu olarak karşımızda durmaktadır. Aynı şekilde, üniversite düzeyindeki hazırlık eğitiminin öğrenen eylemliliğini destekleyecek biçimde nasıl tasarlanabileceğine dair çok fazla araştırma olmadığı da görülmektedir. Bu tez bir dil öğrencisinin lisedeki dil sınıfı öncesi ve sonrasındaki eylemlilik gelişimini, liseden üniversiteye geçiş sürecindeki eylemlilik gelişimini ve müfredat tasarımının, üniversite düzeyindeki dil eğitiminde öğrenen eylemliliği üzerindeki etkisini keşfetmeyi hedeflemektedir. Bu çalışma, bir devlet üniversitesindeki hazırlık programında yürütülen bir adet örnek olay incelemesi ve beş adet deney çalışmasından oluşmaktadır. Bu tezden elde edilen bulgular, öğrencilerin eylemliliğe dair kimliklerinin farklı sosyal ve eğitimsel ortamlar arasında zamansallık ilişkisi içerisinde gerçekleşen etkileşim diğer sosyal aktörlerle öz-düzenleme becerileri ile gerçekleştirilen iletişimin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Fraklı dönemler ve ortamlar arasında gerçekleşen bu ekolojik geçişler ulusal düzeydeki eğitim uygulamaları ve mikro düzeydeki müfredat tasarımları arasındaki uyumla daha kolay bir hale getirilebilir. Bu çalışma makro düzeydeki ölçme ve değerlendirme politikalarının, mikro düzeydeki sınıf içi öğretim yöntemleri ve örgün eğitim ortamlarında öğrenen eylemliliğinin gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Learner agency has become a major area of interest within the field of language education over the last thirty years. It is fast becoming a key concept in the era of learner-centered pedagogies. Determining the impact of formal educational context on the learners' agentic development is important for the future of language education at a time when learners are capable of maintaining their learning process in out-of-school contexts and bringing their personal experiences and expertize into formal educational settings. However, the impact of ecological transition from language classes in high schools to tertiary level EFL learning context have yet to be understood. Similarly, researchers have not investigated the extent to which tertiary level preparatory language education can be designed to enhance learners' use of agency. This thesis aimed to explore a language learner's agentic development before and after language class in high school, transition from high school to university, and the impact of syllabus design on a learner's agency use in a tertiary level language learning context. The research is based on one case study which includes five interventions in a preparatory language class in a state university. The findings of this thesis suggested that learners develop their agentic identity as a result of interplay among different social and educational contexts in differing timescales interacting with other social agents by self-regulative skills. Ecological transitions between these phases and contexts can be facilitated by a harmony between micro level syllabus designs and regulations at the national level. The present results highlight the detrimental effects that macro level assessment policies have on micro level classroom practices and learners' agentic development in formal educational contexts.