Moleküler baskılanmış kriyojellerin hazırlanması ve salisilik asit adsorpsiyonu
Preparation of molecularly imprinted cryogels and salicylic acid adsorption
  1. Tez No: 746040
  2. Yazar: AYÇA BETÜL KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Adsorpsiyon, diğer fiziksel veya kimyasal proseslerle karşılaştırıldığında, organiklerin seyreltik sulu çözeltilerden uzaklaştırılması veya izolasyonu için hem etkili bir ayırma tekniğidir hem de ekonomik olarak uygulanabilirliği yüksektir. Son zamanlarda adsorban tasarlanırken, sadece yüksek adsorpsiyon kapasitesine değil, aynı zamanda yüksek adsorpsiyon seçiciliğine de sahip olmasına önem verilmektedir. Bu çalışmada sulu çözeltilerden salisilik asit adsorpsiyonu için, salisilik aside özgül bağlanma bölgelerine sahip baskılanmış PHEMA/PDMAEMA kriyojeller (MIP) sentezlenmiştir. Ayrıca baskılanmamış PHEMA/PDMAEMA kriyojeller (NIP) ve PHEMA kontrol kriyojeller de sentezlenmiştir. Kriyojeller şişme testleri, FE-SEM ve FTIR ile karakterize edilmiştir. Kriyojelin maksimum adsorpsiyon kapasitesini belirlemek amacıyla sulu çözeltilerden SA adsorpsiyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre pH 3.0'da MIP, NIP ve PHEMA kriyojeller için maksimum SA adsorpsiyon kapasitesi sırasıyla 8.26, 4.22 ve 1.10 mg/g olarak hesaplanmıştır. MIP'nin adsorpsiyon kapasitesi NIP'ye ve PHEMA'ya göre sırasıyla yaklaşık 1.95 ve 7.51 kat daha yüksektir. Kriyojellerin seçicilik çalışmaları baskılanmış PHEMA/PDMAEMA kriyojel kullanılarak fosfat tamponunda (pH 3.0) kesikli sistem ile incelenmiştir. Yarışmacı molekül olarak ASA ve BA seçilmiş olup SA'nın seçicilik katsayısı (k) yarışmacılar ile karşılaştırıldığında k değerinin ASA'dan 2.67, BA'dan ise 2.89 kat daha yüksek olduğu hesaplanmıştır. Ayrıca baskılanmış kriyojel, baskılanmamış kriyojel ile karşılaştırıldığında bağıl seçicilik katsayısı (k') ASA için 2.57, BA için ise 2.68 kat olarak saptandı. Bu sonuçlara göre moleküler baskılama gerçekleşmiştir. Baskılanmış kriyojellerin tekrar kullanılabilirlikleri testleri sonucu aynı kriyojelin on defa kullanımı sonrasında adsorpsiyon kapasitesinin %85'ten fazlasını koruyabildiği gözlemlenmiştir. Bu sonuca göre, kriyojeller tekrar kullanılabilirlikleri ile sulardan ilaçların adsorpsiyonunda maliyeti düşürebilme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Adsorption, compared to the other physical or chemical processes, is an effective separation technique for the removal or isolation of organics from dilute aqueous solutions and is also economically viable. Recently, when designing an adsorbent, attention has been paid not only to its high adsorption capacity, but also to its high adsorption selectivity. In this study, imprinted PHEMA/PDMAEMA cryogels (MIP) having salicylic acid-specific binding sites were synthesized for salicylic acid adsorption from aqueous solutions. In addition, non-imprinted PHEMA/PDMAEMA cryogels (NIP) and PHEMA control cryogels were also synthesized. Cryogels were characterized by swelling tests, FE-SEM and FTIR. In order to determine the maximum adsorption capacity of the cryogel, SA adsorption studies from aqueous solutions were carried out. According to the results, the maximum SA adsorption capacity for MIP, NIP and PHEMA cryogels at pH 3.0 was calculated as 8.26, 4.22 and 1.10 mg/g, respectively. The adsorption capacity of MIP is approximately 1.95 and 7.51 times higher than NIP and PHEMA, respectively. The selectivity studies of the cryogels were investigated by batch system in phosphate buffer (pH 3.0) using imprinted PHEMA/PDMAEMA cryogel. ASA and BA were selected as the competitive molecules, and the selectivity coefficient (k) of SA was calculated to be 2.67 times higher than ASA and 2.89 times higher than BA. In addition, when the imprinted cryogel was compared with the nonimprinted cryogel, the relative selectivity coefficient (k') was found to be 2.57 times for ASA and 2.68 times for BA. Hence, molecular imprinting has taken place successfully. As a result of the reusability tests of the imprinted cryogels, it was observed that the adsorption capacity of the same cryogel could be preserved more than 85% after ten uses. Therefore, cryogels have the potential to reduce the cost of adsorption of drug molecules from water with their high reusability