Skilled labour emigration from Turkey
Türkiyeden nitelikli işgücü göçü
  1. Tez No: 746041
  2. Yazar: MEHTAP DEMİR KARANFİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE ÜSTÜNER ÖZÇOBAN, DOÇ. DR. İPEK EREN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez, nitelikli işgücünün Türkiye'den göç etme kararına etki eden faktörleri araştırmaktadır. Türkiye'den göç etmiş ya da göç etmeyi planlayan 44 üniversite mezunu görüşmeciyle Mayıs-Haziran 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatların birincil datasından faydalanan nitel araştırmaya dayanmaktadır. Görüşmecilerin, temel hak ve özgürlüklerini kullanabileceklerini düşündükleri ülkelere göç etmeyi hedefledikleri görülmektedir. Özellikle Hollanda ve İngiltere gibi Avrupa ülkeleri ve Kanada en çok tercih edilen hedef ülkelerdir. Yurtdışına iş başvurusu en çok kullanılan göç etme yöntemidir, ayrıca yurtdışına yüksek eğitim başvuruları, çeşitli tipte vize başvuruları da kullanılan diğer göç etme yöntemleridir. Bu tez iktisadi ve siyasi iktidar arasındaki bağlantısallık ve bunun sonucu olarak ortaya çıkan koşulların modern toplumlardaki göç kararlarının zeminini oluşturduğunu vurgulamaktadir. Siyasi koşullar, Türkiye'den göç etme kararını etkilemede önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Görüşmecilerin, temel hak ve özgürlük uygulamaları, hukukun üstünlüğü, dini muhafazakarlık ve eğitim hizmetlerinin kalitesi gibi konulardaki algıları, Türkiye'den göç etme kararının temelini oluşturmaktadır. Bu tezin önemli bir bulgusu, nitelikli işgücünün Türkiye'de sağladığından daha mütevazi ekonomik koşullarda yaşamaya hazır olduğunu ortaya koymasıdır. Tezin bulguları, nitelikli işgücü göçünde siyasi koşulların artan önemine değinen karşılaştımalı uluslararası araştırmalarla uyumludur.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the factors shaping skilled workers' emigration decisions from Turkey. It draws on qualitative research that collected primary data from 44 semi-structured interviews conducted with university graduates that either emigrated or were planning to emigrate at the time of the research, between April-May 2018. The interviewees prefer to migrate to countries where they thought they would be able to practice their basic rights and liberties. European Countries, specifically the Netherlands and England, also Canada are the most preferred places of destination. Job application is the most frequently used means of trying to start a new life abroad, followed by higher education applications, and visa applications of several kinds. This research emphasizes the interconnectivities between economic and political power and the resulting conditions underpinning emigration decisions in modern societies. Political conditions figure as important factors shaping emigration decisions from Turkey. The interviewees' perceptions about the practices of basic rights and liberties, the rule of law, religious conservatism and the quality of the education services feature as prominent grounds for emigration. Significantly, the thesis finds that skilled workers are prepared to live in more modest economic living conditions than they are accustomed to in Turkey. Findings in this thesis are compatible with those from comparative international research on skilled labour emigration which draw attention to the rising importance of political conditions.