Viewing emergency remote teaching within the 'seven principles for good practice' framework: Voices from preparatory school EFL instructors
Acil uzaktan öğretimin 'iyi eğitim için yedi ilke' çerçevesinde incelenmesi: İngilizce hazırlık okulu öğretim elemanlarının görüşleri
  1. Tez No: 746058
  2. Yazar: BERNA GÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Geleneksel eğitimden çevrimiçi eğitime geçişi gerektiren ani değişim nedeniyle, İngilizce öğretim elemanlarının çevrimiçi dil öğretimi uygulamalarını araştırma ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Çalışmalar, İngilizce öğretim elemanlarının ve öğretmenlerin çoğunun yeterli eğitim, teknolojik ve pedagojik bilgiye sahip olmadığını ve bazı zorluklarla karşılaştığını ortaya koymuştur. Bu karma yöntem çalışması, üç devlet üniversitesinin hazırlık okullarında çalışan İngilizce öğretim elemanlarının çevrimiçi öğretim deneyimlerini ve görüşlerini, Chickering ve Gamson tarafından önerilen“İyi Eğitim için Yedi İlke”çerçevesinde incelemeyi ve öğretim elemanlarının bu ilkelerin uygulanmasını sağlayan ve engelleyen faktörler hakkındaki görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Veri toplama araçları çevrimiçi anket ve çevrimiçi görüşmedir. Hazırlık Okullarında çalışmakta olan 124 öğretim elemanı anketi yanıtlamıştır. Nitel verilerin toplanması için 9 öğretim elemanıyla görüşme gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler, öğretim elemanlarının Yedi İlke'yi tatmin edici düzeyden mükemmel düzeye kadar uyguladıklarını ortaya koymuştur. Genel olarak, en az yerine getirilen ilkeler,“Aktif Öğrenme”ve“Öğrenciler arasında İşbirliği”dir. En çok yerine getirilen ilke,“Öğrenci-Öğretmen Etkileşimi”olmuştur. Görüşmeler, bu ilkelerin uygulanmasını engelleyen ve kolaylaştıran bir dizi faktörü ortaya çıkarmıştır. Görüşmelerle aynı zamanda bu ilkelerin nasıl uygulanabileceğine dair öneriler de alınmıştır. Çalışmada, İngiliz dili öğretiminin kalitesini artırmak için kuralların oluşturulması ihtiyacı, hazırlık programlarının yeniden tasarlanması, hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimlerde teknolojik ve pedagojik bilgilerin entegre edilmesi ve eğitimlerin iyileştirilmesi, kendini geliştirme, Yedi İlke'nin öğretim uygulamalarını değerlendirmek ve tartışmak için bir ölçek olarak kullanılması ve bu ilkelerden program ve eğitimlerin tasarlanmasında da yararlanılması gibi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the sudden change from traditional education to online education, the need for investigating the online teaching practices of EFL instructors became an imperative. Studies revealed that most EFL instructors lacked sufficient training, technological and pedagogical knowledge and faced some difficulties. This mixed-methods study aimed to explore online teaching experiences and perceptions of the EFL instructors working at preparatory schools of three state universities within the ―Seven Principles for Good Practice‖ framework offered by Chickering and Gamson. The study also sought the instructors' views on the factors that promoted and impeded their implementation of these principles. Data collection instruments were an online questionnaire and an interview. 124 in-service instructors answered the questionnaire. To gather qualitative data, 9 in-service instructors were interviewed. Quantitative data revealed that the instructors implemented the Seven Principles from a satisfactory to an excellent level. Overall, the least practiced principles were“Active Learning”and“Cooperation among Students”. The most practiced principle was“Student-Faculty Contact”. The interviews revealed a number of factors that hindered and facilitated the implementation of these principles. The interviews also provided suggestions for implementing the principles. The study yielded a number of implications to enhance the quality of online teaching such as the need for establishing rules, redesigning preparatory programs, integrating technological and pedagogical knowledge in pre-service and in-service training, self-improvement, utilizing the Seven Principles as a rubric to evaluate and discuss teaching practices and utilizing it to design programs and training.