The national and international legal regime of offshore petroleum operations
Petrol operasyonlarının ulusal ve uluslararası hukuki rejimi
  1. Tez No: 746070
  2. Yazar: BİLUN ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ HALATÇI ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Enerji kaynakları, insanlık için tarih boyunca önemli rol oynamıştır ve petrol bu kaynaklardan biridir. Petrol, devletlerarası ekonomik ve siyasi ilişkileri derinden etkilemektedir. Petrol operasyonları karada başlamıştır. Ancak karadaki kaynakların hızla tükeniyor olması nedeniyle, devletler günümüzde denizlerde bulunan petrol kaynaklarını araştırmaya başlamıştır. Offshore petrol operasyonları ile ilgili riskler ve zorluklar olsa bile devletler ve şirketler bu operasyonları gerçekleştirmeye isteklidir. Diğer yandan, denizlerde gerçekleştirilen petrol operasyonları kara operasyonlarından daha maliyetlidir ve herhangi bir rezerv bulamama ihtimali de mevcuttur. Ayrıca keşif yapılsa bile bu keşfin ticari anlamda karlı olup olmadığı da başka bir meseledir. Offshore operasyonları ulusal ve uluslararası unsurlar içerdiği için bu operasyonların hukuki rejimi karmaşıktır. Bu operasyonlar uluslararası deniz hukukuna tabidir. Bu tezde offshore petrol operasyonlarının uluslararası ve ulusal yasal rejimi uluslararası deniz hukuku ve Türkiye'nin ulusal mevzuatı ışığında incelenmiştir. İlk olarak, offshore operasyonlarının hukuki rejiminin gelişimi ve Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi ele alınmıştır. Ardından, Türkiye'nin uluslararası deniz hukuku açısından durumu, offshore operasyonları ile ilgili mevzuatı, milli petrol şirketi ve bu şirketin Doğu Akdeniz ve Karadeniz'deki operasyonları ve Doğu Akdeniz'deki son gelişmeler ve deniz alanı anlaşmazlıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy resources have played a significant role over the history for the humankind and petroleum is one of these resources. It strongly affects political and economic relationships between states. Petroleum operations were started on land. However, states search for offshore petroleum resources nowadays due to the depletion of the land resources rapidly. Even though there are risks and difficulties regarding offshore petroleum operations, states and companies are willing to make such operations. On the other hand, offshore operations are more expensive than onshore operations and there is also a possibility of not finding a reservoir. Although there is a discovery, there is another issue whether it is economically viable or not. The international legal regime of offshore operations is intricate because it contains both national and international elements. These operations are subject to the law of the sea. In this thesis, the international and national legal regime of offshore operations will be scrutinized under the law of the sea and the national law of Türkiye. First, offshore petroleum operations and the development of their international legal regime and UNCLOS are addressed. Second, the status of Türkiye related to the law of the sea, national legislation of the country regarding petroleum operations, the national oil company of the country and its operations in the Eastern Mediterranean and the Black Sea, and maritime disputes and developments in the Eastern Mediterranean are analyzed.