The relationship between narcissism, perceived maternal narcissism, selfobject needs and attachment
Narsisizm, annenin algılanan narsisizmi, kendiliknesnesi ihtiyaçları ve bağlanma arasındaki ilişki
  1. Tez No: 746068
  2. Yazar: BAŞAK DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırmanın amacı narsisizm, anneden algılanan narsisizm, kendiliknesnesi ihtiyaçları ve bağlanma arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu nedenle 18-60 yaş aralığında 260 katılımcıdan bilgi toplanmıştır. Bilgiler toplanırken Kendilik Psikolojisi Envanteri (KPE), Kendiliknesnesi İhtiyaçları Envanteri (KIE), Anneden Algılanan Narsisistik Özellikler Ölçeği (AANÖÖ) ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YIYE-II) kullanılmıştır. Data analizinde cinsiyetin değişkenler üzerinde etkisinin incelenmesi için t testi uygulanmıştır. Aynı zamanda değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi için korelasyon analizi yapılmıştır. Sonuçlara göre narsisizmle, annenden algılanan narsisizm, bağlanmada kaygı, bağlanmada kaçınma, kendiliknesnesi ihtiyaçlarına açlık ve idealizasyon/ikizlikten kaçınmayla pozitif korelasyon bulunmuştur. Narsisizmle aynalanmadan kaçınma arasında ise negatif korelasyon bulunmuştur. Aynı zamanda üç paralel mediasyon modeli çalışılmıştır. Mediasyon analizi bulgularına göre kendiliknesnesi ihtiyaçlarının anneden algılanan narsisizmle narsisizm arasındaki ilişkiye aracılık ettiği bulunmuştur. Buna ek olarak, anneden algılanan narsisizmin bağlanmada kaygıyı kendiliknesnesi ihtiyaçlarından kaçınma üzerinden yordadığı sonucuna varılmıştır. Son olarak, idealizasyon/ikizlikten kaçınma anneden algılanan narsisizmle bağlanmada kaçınma arasında aracı rolü oynamıştır. Tüm bulgular literatürle beraber tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the relationship between narcissism, perceived maternal narcissism, selfobject needs and attachment. For this purpose, data was collected from 260 participants between ages of 18-60. Self Psychology Inventory (SPI), Selfobject Needs Inventory (SONI), Perceived Maternal Narcissistic Characteristics Scale (PMNCS) and Experience in Close Relationships-Revised (ECR-R) were used to gather data. For the data analysis, the effect of gender on narcissism, selfobject needs, perceived maternal narcissism and attachment were investigated by using independent sample t-test. Correlation analysis was used to investigate relationships between study variables. Results indicated that narcissism positively correlated with perceived maternal narcissism, attachment anxiety, attachment avoidance, hunger for selfobject needs and avoidance of idealization/twinship. On the other hand, it was negatively correlated with avoidance of mirroring. Moreover, three parallel mediation analyses were studied. Mediation analyses revealed that selfobject needs mediated the relationship between perceived maternal narcissism and narcissism. On top of that, avoidance of selfobject needs mediated the relationship between attachment anxiety. All findings were discussed according to the literature framework.