A case study of secondary teachers' use of digital technologies for teaching mathematics
Ortaöğretim öğretmenlerinin matematik öğretiminde dijital teknoloji kullanımına dair bir durum çalışması
- Tez No: 746074
- Danışmanlar: PROF. DR. KENNETH RUTHVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Cambridge
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Dijital teknolojilerin matematik sınıflarında yer alması öğretmenler tarafından uyarlanmayı gerektirmektedir. Bu çalışma, öğretmenlerin dijital teknolojileri sınıf uygulamalarına uyarlama sürecinin hangi yönlerinin Sınıf Uygulamalarını Yapılandıran Özellikler çerçevesi kullanılarak tanımlanabileceğini araştırmaktadır. Ruthven (2007), bu çerçeveyi, matematik öğretiminin sınıf uygulamaları ve okullarda teknoloji entegrasyonu ile ilgili araştırma literatürünü sentezleyerek, beş temel boyuta - çalışma ortamı, kaynak sistemi, etkinlik formatı/öğretim tekniği, öğretim şeması ve zaman ekonomisi - odaklanarak geliştirmiştir. Bu pilot enstrümantal durum çalışması, Cambridge'deki bir ortaöğretim okulunda bir öğretmenin Dinamik Geometri Yazılımı GeoGebra'yı kullanımına odaklanmaktadır. Bu çalışmada, yarı yapılandırılmış öğretmen görüşmeleri ve öğretmenin sınıf uygulamalarına dair yapılan ders gözlemlerinin analizinden ön bulgular sunulmaktadır. Veri üçgenlemesi ile analiz edilen görüşmeler ve ders gözlemleri sonucunda bu durum çalışması dijital teknolojilerin sınıf uygulamalarına dahil edilmesi sürecinde yapılandıran özelliklerin her birinin uygunluğunu ve etkileşimini göstermiştir. Ancak bu çalışma, çerçevenin eksik yönlerinin olup olmadığı hakkında bulgulara odaklanmamaktır. Bu çalışma, öğretmenlerin dijital teknolojileri gerçek sınıf ortamlarında nasıl uyarladıklarını inceleyerek bu çerçevenin kullanışlılığına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The introduction of digital technologies into mathematics classrooms requires adaptation by teachers. This study investigates what aspects of teachers' adaptation of digital technologies into their classroom practices can be described using the conceptual framework of Structuring Features of Classroom Practice. Ruthven (2007) develops this framework through synthesising the research literature concerning the classroom practice of mathematics teaching and technology integration in schools, focusing on the five key dimensions: working environment, resource system, activity format, curriculum script and time economy. This pilot instrumental case study reports from a study of one teacher's use of Dynamic Geometry Software, GeoGebra, at an English secondary school in Cambridge. Preliminary findings are presented from an analysis of semi-structured teacher interviews and lesson observations through linking together different items from the data and to the literature. The case study analysis using data triangulation of interviews and lesson observations elucidates the affordance and interaction of each of the structuring features for the incorporation of digital technologies into classroom practice. However, this study does not provide real findings about the framework's completeness – it does not consider whether there are any missing aspects from it. This study contributes to the usefulness of this framework by examining how teachers adapt digital technologies in ordinary classrooms.