Yeni nesil savunma teknolojilerinin sınır güvenliğine etkisi: Türkiye'nin ürettiği İHA ve SİHA kullanımı üzerine bir analiz
The effect of new generation defense technologies on border security: An analysis on the use of UAVs and UCAVs produced by Türkiye
  1. Tez No: 1020418
  2. Yazar: RABİA ASYA AKÇAAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAMET ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Public Administration, Defense and Defense Technologies, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Savunma teknolojilerindeki hızlı gelişim, geleneksel güvenlik anlayışlarını dönüştürerek modern sınır yönetimi stratejilerinde önemli değişimlere yol açmaktadır. Bu tez, yeni nesil savunma teknolojilerinin sınır güvenliği üzerindeki etkilerini, Türkiye'nin milli imkânlarla geliştirdiği İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) kullanımı odağında incelemektedir. Çalışmanın amacı, Türkiye'nin sınır güvenliği stratejilerine bu sistemleri nasıl entegre ettiğini analiz etmek ve söz konusu teknolojilerin operasyonel etkinlik ile stratejik caydırıcılık üzerindeki rolünü değerlendirmektir. Araştırma kapsamında savunma ve güvenlik kavramları; Realizm, Liberalizm ve Kopenhag Okulu gibi temel uluslararası ilişkiler teorileri çerçevesinde incelenmiştir. Sınır güvenliği olgusu askeri, siyasi, sosyal ve teknolojik boyutlarıyla ele alınmış; Endüstri 1.0'dan Endüstri 6.0'a uzanan teknolojik dönüşüm süreci değerlendirilerek yapay zekâ (YZ), nesnelerin interneti (IoT), ve siber-fiziksel sistemlerin savunma sanayindeki yeri analiz edilmiştir. Ayrıca Türkiye'nin Milli Teknoloji Hamlesi doğrultusunda ASELSAN, TUSAŞ, STM, LENTATEK ve BAYKAR gibi kuruluşların geliştirdiği yerli sistemlerin tarihsel gelişimi ve kurumsal yapıları incelenmiştir. Bulgular, yerli İHA ve SİHA sistemlerinin Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı harekâtlarında Türkiye'nin operasyonel kapasitesine önemli katkılar sağladığını göstermektedir. Bu sistemlerin kesintisiz keşif-gözetleme, hedef tespiti, istihbarat toplama ve hassas vuruş kabiliyetleri sayesinde sınır güvenliği faaliyetlerinin etkinliğini artırdığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak Türkiye'nin savunma sanayisinde yerlileşme politikaları doğrultusunda geliştirdiği İHA ve SİHA teknolojilerinin, sınır güvenliği ve terörle mücadele faaliyetlerinde önemli bir rol üstlendiği; bu teknolojilerin ülkenin savunma kapasitesinin güçlendirilmesine ve bölgesel güvenlik politikalarının desteklenmesine katkı sağladığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid developments in defense technologies have transformed traditional security approaches and led to significant changes in modern border management strategies. This thesis examines the impact of next-generation defense technologies on border security, focusing on Türkiye's domestically developed Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) and Armed Unmanned Aerial Vehicles (UCAVs). The primary aim of the study is to analyze how Türkiye has integrated these systems into its border security strategies and to evaluate their role in enhancing operational effectiveness and strategic deterrence. Within the scope of the research, the concepts of defense and security are examined through the theoretical perspectives of Realism, Liberalism, and the Copenhagen School. Border security is analyzed from military, political, social, and technological dimensions. In addition, the technological transformation process from Industry 1.0 to Industry 6.0 is evaluated, and the role of artificial intelligence, the Internet of Things, and cyber-physical systems in the defense industry is assessed. Furthermore, the historical development and institutional structures of domestically developed defense systems produced by leading Turkish defense companies, including ASELSAN, TUSAŞ, STM, LENTATEK ve BAYKAR, are examined within the framework of Türkiye's National Technology Initiative. The findings indicate that domestically developed UAV and UCAV systems have made significant contributions to Türkiye's operational capabilities during Operation Euphrates Shield, Operation Olive Branch, Operation Peace Spring, and Operation Spring Shield. Owing to their continuous surveillance, reconnaissance, intelligence-gathering, target detection, and precision-strike capabilities, these systems have substantially enhanced the effectiveness of border security operations. As a result, it is concluded that Türkiye's domestically developed UAV and UCAV technologies play a crucial role in border security and counterterrorism operations. Moreover, these technologies contribute significantly to strengthening the country's defense capacity and supporting its regional security policies.