Bilgisayar programlarının korunmasının fikri hukuk çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of the protection of computer programs within the framework of intellectual law
  1. Tez No: 746120
  2. Yazar: ELİF NUR TAPCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ACAR ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesiyle beraber bilgisayar programları da hayatımızın her alanına dahil olmuştur. Bilgisayar programlarının korunmasına ilişkin izlenmesi gereken yol, bilgisayarların ilk ortaya çıktığı zamandan beri tartışma konusu olmuştur. Bilgisayar programlarının korunmasına yönelik ortak görüş, programların fikir ve sanat eseri olarak korunması yönündedir. Bilgisayar programları mevzuatımızda da Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser olarak koruma bulmuştur. Bu çalışmada ilk olarak bilişim ve bilgisayar teknolojisi kavramları açıklanacak, peşinden fikri mülkiyet hukukunun tarihsel gelişimi incelenecektir. İkinci bölümde bilgisayar programlarının eser niteliği tartışılıp fikri mülkiyet korumasının kapsamı açıklanmaya çalışılacaktır. Son bölümde ise bilgisayar programları üzerindeki fikri hakların ihlal edilmesi durumunda başvurulabilecek hukuki yollar ifade edilecektir.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of technology, computer programs have become an integral part of our daily life. Since the dawn of computers, the question of how to protect computer programs has been a point of conflict. However, the common view on the protection of computer programs is to protect the programs as intellectual and artistic works. Computer programs have found protection in our legislation as a work within the scope of the Law on Intellectual and Artistic Works. In this study, firstly the concepts of information and computer technology will be explained, then the historical development of intellectual property law will be examined. In the second part, the nature of the work of computer programs will be discussed and the scope of intellectual property protection will be explained. In the last section, the legal remedies that can be applied in case of violation of intellectual rights on computer programs will be expressed.