The oecd nuclear energy agency CSNI code validation matrix (CCVM) availability and accessibility of the experimental data
Oecd nükleer enerji ajansı CSNI kod doğrulama matrisi (CCVM) deneysel verilerin kullanılabilirliği ve erişilebilirliği
  1. Tez No: 936095
  2. Yazar: EZEL KORLAELÇİ
  3. Danışmanlar: DR. MARTİNA ADORNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Université Paris Saclay
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Nükleer Enerji Ajansı (NEA), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) çerçevesinde faaliyet gösteren hükümetler arası bir kurumdur. Ajans, nükleer güvenlik, teknoloji, bilim, ilgili çevresel ve ekonomik konular ile hukuk alanında mükemmelliği yakalamak için ileri nükleer teknoloji altyapılarına sahip ülkeler arasında işbirliğini kolaylaştırır. NEA, 8 uzmanlaşmış daimi teknik komite aracılığıyla nükleer enerji yönlendirme komitesinin rehberliğinde faaliyet göstermektedir. Nükleer Tesislerin Güvenliği Komitesi (CSNI), nükleer tesislerin güvenliğine ilişkin bilimsel ve teknik bilgi tabanının korunmasını ve geliştirilmesini destekleyen NEA programlarını ve faaliyetlerini ele alır. Kazaların Analizi ve Yönetimi Çalışma Grubu (WGAMA) CSNI'ye rapor verir ve çalışmalarında bu Komiteye yardımcı olur. Çalışma programı, mevcut çalışmada ele alınan CSNI Kod Doğrulama Matrisi (CCVM) gibi, her biri WGAMA gözetiminde belirli bir faaliyeti gerçekleştirmek üzere kurulmuş küçük görev grupları tarafından yürütülmektedir. CCVM, hem deneysel hem de bilimsel hesaplama araçları tarafından münferit olayların modellenmesindeki belirsizliklerin nicel değerlendirmesi de dahil olmak üzere, güvenlik değerlendirme kodlarının doğrulanması ve iyileştirilmesi için mevcut test verileri setlerinin sistematik olarak toplanmasını önermektedir. Sonuçlar, test tesisleri ve deneylerin kapsamlı bir listesidir ve deneysel verilerin bir kısmı, bilgisayar kodlarını doğrulamak isteyen üye ülkelerin kullanımına sunulmak üzere NEA Veri Bankasında toplanmakta ve saklanmaktadır. Bu matrislerin kod doğrulama için ortak kabul gören bir veri seti oluşturduğu konusunda fikir birliğine varılması önemli bir başarıdır. Doğrulama matrisleri, bu faaliyette ele alınan termal-hidrolik kodların değerlendirilmesi için bütünleşik etki testleri ve ayrı etki testleri için oluşturulmuştur. Bunlar daha sonra VVER reaktörü olayları ve kap içi çekirdek bozulması ve muhafaza olayları gibi ciddi kazalar için tamamlanmıştır. CCVM'nin güncellenmesi ve genişletilmesi göz önünde bulundurularak, işlevsellik değerlendirmelerini, boşluk tanımlamalarını, belge ve veri kullanılabilirliğini ve okunabilirliği içeren kapsamlı bir analiz gerçekleştirilmiştir. Veri kullanılabilirliğini korurken kullanıcıların bu kaynaklardan tam olarak yararlanabilmelerini sağlamak için modern sistemler ve teknolojilerle uyumluluğun sağlanması da hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle, bu çalışmanın ana odak noktası CCVM'deki deneysel verilerin kullanılabilirliğini ve erişilebilirliğini değerlendirmek ve verilerin korunmasına katkıda ulunmaktır. Analiz sonucunda eksik raporlar, okunamayan sayfalar, arama yapılamayan belgeler, veri içermeyen paketler, yetersiz veri bilgisi, teknik sorunlar ve İngilizce olmayan raporlar gibi bulgular tespit edilmiştir. Bu bulgulardan hareketle, okunamayan sayfaların okunabilir hale getirilmesi, arama yapılamayanlara arama fonksiyonu kazandırılması, paketlerde tespit edilen eksik ya da yetersiz bilgilerin tamamlanması ve teknik destek alınması gibi veri erişilebilirliğini artırmaya yönelik öneriler sunulmuştur. Bu analiz sonuçları, deneysel verilerin erişilebilirliğini artırmaya yönelik gelecekteki çabalara rehberlik etmek ve böylece mevcut CCVM'nin gelecekte güncellenmesini ve genişletilmesini teşvik etmek için temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Nuclear Energy Agency (NEA) is an intergovernmental agency which operates within the framework of the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD). The Agency facilitates co-operation among countries with advanced nuclear technology infrastructures to seek excellence in nuclear safety, technology, science, related environmental and economic matters and law. The NEA operates under the guidance of the steering committee for nuclear energy, through a series of 8 specialized standing technical committees. The Committee on the Safety of Nuclear Installations (CSNI) addresses NEA programs and activities that support maintaining and advancing the scientific and technical knowledge base of the safety of nuclear installations. The Working Group on Analysis and Management of Accidents (WGAMA) reports to the CSNI and assists that Committee with its work. The program of work is carried out by small task groups, each set up for performing a specific activity under the WGAMA supervision, such as the CSNI Code Validation Matrix (CCVM), addressed in the current work. CCVM suggests systematic collection of the sets of available test data for the validation and improvement of the safety assessment codes, including quantitative assessment of uncertainties from both experimental side and in the modeling of individual phenomena by the scientific calculation tools. The results is an extensive list of test facilities and experiments and part of the experimental data are collected and stored in the NEA Data Bank for the purpose that they can be made available to member countries wishing to validate computer codes. Reaching a consensus that these matrices constitute a commonly recognized set of data for code validation was a major achievement. Validation matrices were established for integral effect tests and separate effects tests for the assessment of thermal-hydraulic codes, addressed in this activity. They were supplemented later for VVER reactor phenomena and severe accidents, such as in-vessel core degradation and containment phenomena. In view of the update and extension of the CCVM, a comprehensive analysis that includes functionality assessments, gap identification, documents and data availability, and readability has been performed. It is also vital to ensure compatibility with modern systems and technologies to ensure that users can take full advantage of these resources while maintaining data availability. Therefore, the main focus of this work lies in assessing the availability and accessibility of experimental data within the CCVM and contributing to data preservation. As a result of the analysis, findings such as missing reports, unreadable pages, non-searchable documents, packages without data, insufficient data information, technical problems, and non-English reports were identified. Based on these findings, suggestions are offered to improve data accessibility, such as making unreadable pages readable, providing search function to those that are not searchable, completing missing or insufficient information determined in the packages, and obtaining technical support. These analysis results are the basis for guiding future efforts to increase the accessibility of experimental data and thus promote future update and extension of the current CCVM.