Exploring the role of student teachers' self-efficacy beliefs and teacher-student relationship quality in students' academic, social, and behavioral orientations
Öğretmen adaylarinin öz yeterlik i̇nançlarinin ve öğretmen-öğrencinin rolünü keşfetmek öğrencilerin akademik, sosyal ve davranişsal yönelimlerinde i̇lişki kalitesi
  1. Tez No: 746135
  2. Yazar: FATİH KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMAU OGİNGA SİWATU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Texas Tech University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmen-öğrenci ilişki kalitesi, öğretmen adaylarının öz-yeterlilik inançları ile öğrencilerin davranışsal ve akademik yönelimleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu yolla, yapılan bu çalışma öğretmen öz-yeterlilik inancının doğrudan ve dolaylı yönden ilişki kalitesine ve öğrencilerin okul uyumlarına nasıl katkı sağlayacağını anlamakta yardımcı olacaktır. Bu çalışmanın örneklemini ilk ve ortaokul öğrencileri ve onların aday sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. 87 aday öğretmen ve 258 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Araştırmacılar öğretmen öz-yeterlilik, öğretmen-öğrenci ilişki kalitesi ve sosyal beceri ölçeklerini kullanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, davranış ve uyum sorunları olan öğrencilerin öğretmenleri tarafından daha çatışmalı ilişki kurduklarını ve öğretmen öz-yeterliliği düşük olan aday katılımcıların bu doğrultuda ilişki geliştirdikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to examine the relationship between teacher-student relationship quality, student teacher's self-efficacy belief, and students' behavioral and academic orientations. In this way, the current research might be helpful to understand and document the direct and indirect impacts of teacher self-efficacy beliefs on the linkage between the quality of teacher-student relationship and students' school adjustment. The sample for this research project comprised primary and elementary grade classrooms and their student teachers, who are enrolled in teacher education programs at a large university in the Southwestern region of the United States. Eighty seven student teachers (81 female, 6 male) reported on their perceived relationships with 258 primary and elementary students (168 Female, 90 male). The researcher assessed the psychometric characteristics of the Student –Teacher Relationship Scale (STRS; Pianta, 2001) with student teachers. In addition, the researcher examined the predictive role of student teacher self – efficacy beliefs, students' behavioral and social orientations, and teacher – student relationship quality on students' academic competency. Confirmatory factor analysis supported a three – dimensional structure (comprising Conflict, Closeness, and Dependency) for 23 item version of the STRS. As hypothesized, children with high ratings on relational conflict with teachers were also perceived as more behaviorally deviant and less competent socially and academically. The reverse trend was identified for children with high ratings on relational closeness and dependency. In addition, the current study showed that teachers with higher self – efficacy beliefs are more likely to build closer and warmer relationships with their students because they had more confidence in their capacity and skills to employment of effective classroom management skills and ability to enhance students' engagement.