Exploring teacher's motivational practices and student motivation in the blended learning model
Bahçeşehir Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'ndaki öğrencilerin İngilizce öğrenme motivasyonlari ile öğretmenin kullandiği motivasyon stratejileri arasindaki ilişkinin belirlenmesi
  1. Tez No: 815077
  2. Yazar: ERGUVAN URAS EREN
  3. Danışmanlar: PROF. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
21. yüzyılda eğitim, teknolojik olarak gelişmiş ortamlarda yetişen yeni neslin taleplerini karşılayabilecek bir öğretim yaklaşımını gerektirmektedir. 21. yüzyılın bir modeli olan 'Harmanlanmış öğrenme', birleştirilmiş öğrenme yöntemleriyle bütünleşik bir öğrenme deneyimi sunar ve tamamen çevrimiçi uzaktan eğitim yerine yüz yüze öğretim yöntemlerinde bir gelişme olarak kabul edilir ve dünya çapında yüksek öğretim kurumları arasında giderek daha çok talep görmektedir. Eğitmenlerin çevrimiçi ortamlarda kullanabilecekleri motivasyonel stratejiler büyük ilgi çekmiştir, ancak öğretmenlerin öğrencilerinin motivasyonunu arttırmadaki kritik rolü ve karma ortamlarda motivasyon sürecini oluşturmaya nasıl yardımcı olduğu hakkında sınıfiçi gözleme dayalı sınırlı bilgi vardır. Araştırma, bu boşluğu gidermek amacıyla öğretmenlerin motivasyonel uygulamaları ile öğrencilerin motivasyonu arasındaki bağlantıyı harmanlanmış öğrenme modelinde araştırmak için nitel ve nicel yöntem kullanmıştır. Mevcut 'bağlam içinde motivasyon' perspektifini benimseyen bu çalışma, 11 öğretmen ve 352 öğrenciyi içeren hem yüz yüze hem de çevrimiçi sınıf gözlemlerinden elde edilen ampirik verileri araştırmaktadır. Bu araştırma, motivasyon teorileri arasında en yaygın olan iki teoriden yararlanarak; L2 Motivasyonel Kendilik Sistemi (L2MSS) (Dörnyei, 2005) ve Öz-belirleme teorisi (SDT) (Deci & Ryan, 1985), öğretmenlerin çevrimiçi ve yüz yüze derslerdeki motivasyon stratejilerini uygulama farkını ve bu stratejilerin öğrencilerin temel psikolojik ihtiyaçlarını (özerklik, yeterlilik ve ilgililik) nasıl karşıladığını da vurgulamaktadır. Öğretmenlerin, öğrencilerinin motivasyonunu sağlamadaki önemli rolünü ve bunun motivasyon sürecini nasıl etkilediğini anlamak, sınıf uygulamaları için önemli çıkarımlara sahiptir. Ek olarak, sınıf için uygulamalarda önemli ve belirgin bir rol oynayan pedagojik seçimlerin bağlamsal düzeyde motivasyonu nasıl etkilediğini aydınla tan araştırma, eğitimciler için pratik çıkarımlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Education in the 21st century requires an instructional approach that can meet the demands of the new generation who is growing up in technologically advanced environments. Being a model of the 21st century 'Blended learning' offers an integrated learning experience with incorporated learning modalities, and is considered to be an improvement to face-to-face teaching methods rather than fully online distance learning. The motivational affordances that can be employed by instructors in online settings have attracted a great deal of attention, however, there is very limited information on teachers' crucial role in facilitating their students' motivation and how it helps to form the process of motivation in blended learning environments in an actual classroom context. With the aim of addressing this gap, the research employed a mixed method to investigate the link between the motivational practices of teachers and students' motivation in the blended learning context. Adopting the current 'motivation in context' perspective this study seeks empirical data obtained through classroom observations- both in face-to-face and online modalities involving 11 teachers and 352 students. By utilizing the two most dominant theories in motivation; namely the L2 Motivational Self System and Self-Determination theory, the research equally highlights the difference in the accommodation of teachers' motivational practices between online and face-to-face modalities and how these strategies satisfy the basic phycological needs of the students. Understanding teachers' crucial role in facilitating their students' motivation and how it helps to form the process of motivation has key implications for classroom practice.