Türkiye olimpiyat hazırlık merkezi judo sporcularının zihinsel dayanıklılık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of mental endurance levels of judo athletes at the turkish olympic preparation center
- Tez No: 746168
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HALÜK SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi bünyesinde Judo dalında mücadele etmekte olan sporcularının zihinsel dayanıklılık düzeylerini cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, spora başlama yaşı ve bir spor kulübüne üyelik değişkenleri açısından incelemektir. Materyal ve Metot: Bu araştırmada, nicel araştırma modellerinden biri olan tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Çalışmaya TOHM bünyesinde aktif olarak Judo sporu yapan 38'ü kadın, 34'ü erkek olmak üzere toplam 72 sporcu dâhil edilmiştir. Veri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu dışında sporcularının zihinsel dayanıklılık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla Madrigal, Hamill ve Gill tarafından 2013 yılında geliştirilen, Erdoğan (2016) tarafından Türk kültürüne uyarlanarak geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılan 'Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistik paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma), Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to examine the mental thoughness levels of the athletes competing in the judo branch in the Turkish Olympic Preparation Center in terms of gender, age, education level, starting age and membership in a sports club. Materials and methods: Survey model -which is the one of the quantitative research models- was used in this study. A total of 72 active Judo athletes, 38 women and 34 men, were included in the study. In order to collect data, apart from the personal information form, the 'Mental Toughness Questionnaire, which was developed by Madrigal, Hamill, and Gill (2013) and adapted to Turkish culture by Erdoğan (2016), was used to determine the mental toughness levels of the athletes. The obtained data was analyzed by statistical package program. Descriptive statistics (frequency, mean, standard deviation), Independent Sample T Test, One Way ANOVA and Pearson Correlation test were used to analyze the data.