Gebelerde fiziksel aktivite seviyesi, pelvik kuşak ağrısı ve kinezyofobinin incelenmesi
Examination of physical activity level, pelvic girdle pain and kinesiophobia in pregnancy
- Tez No: 746199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmadaki amacımız, gebelerde fiziksel aktivite seviyesi, pelvik kuşak ağrısı ve ki-nezyofobinin incelenmesi ve bu parametrelerin gebelerin farklı trimesterlerine göre dağılımını araştırmaktır. Çalışmaya, 18-49 yaş aralığında komplikasyonsuz gebeliğe sahip olan Türkçe okuyup anlayabilen, iletişim becerisine sahip, katılmayı kabul eden gönüllü hamile kadınlar anket çalışmasına dahil edilmiştir. Anketlerden önce gebelerin demografik bilgileri alınmıştır. Sonrasında fiziksel aktivite Gebelik Fiziksel Aktivite Anketi(GFAA) ile, pelvik kuşak ağrısı Pelvik Kuşak Anketi(PKA) ile, kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği(TKÖ) ve Kinezyofobi Nedenleri Ölçeği(KNÖ) ile gebeler bir defa değerlendirilmiştir. Çalışmada hata payı %5 olarak belirlenmiş ve analizlerin tamamı SPSS 26 programı kullanılarak yapılmıştır. Çalışmaya katılan gebelerin anket puanlarının istatistiksel analizi sonucunda, 3. trimester grubunda olan katılımcıların 1 ve 2.
Özet (Çeviri)
Our aim in the study is to examine the physical activity level, pelvic girdle pain and kinesiophobia in pregnant women and to investigate the distribution of these parame-ters according to different trimesters of pregnant women. Volunteer pregnant women between the ages of 18-49, who had an uncomplicated pregnancy and who could read and understand Turkish and had communication skills, were included in the survey. Demographic information of the pregnant women was obtained before the question-naires.Afterwards, the physical activity was evaluated with the Pregnancy Physical Activity Questionnaire(PPAQ), the pelvic girdle pain with the Pelvic Girdle Question-naire(PGQ), the kinesiophobia The Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK) and the Kine-siophobia Causes Scale (KCS) for once. In the study, the margin of error was deter-mined as 5% and all analyzes were made using the SPSS 26 program.