Friction losses between piston rings and cylinder liners
  1. Tez No: 746200
  2. Yazar: MOHAMAD ABOUCHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tarihsel olarak, motor karteri, bu malzemenin yüksek işlenebilirliği, sönümleme yeteneği, termal iletkenliği ve makul maliyeti nedeniyle gri dökme demirden yapılmıştır. Bu avantajlara ve gri dökme demirin uzun süreli kullanımına rağmen, araç üreticileri, alüminyumun yoğunluğunun gri dökme demirin neredeyse üçte biri olması nedeniyle motor bloğu için tercih edilen malzeme olarak ağırlıklı olarak dökme alüminyum kullanır ve alüminyum motorlar, Gri dökme demir ile aynı dayanıklılık ve önemli ölçüde daha az ağırlık. Bununla birlikte, alüminyumun düşük aşınma direnci nedeniyle, dökme demir silindir gömleklerinin kullanılması veya direncini artırmak için alüminyum yüzeye koruyucu bir kaplama uygulanması gibi iç çalışma yüzeylerinin iyileştirilmesi için çabalara ihtiyaç vardır. Bu çalışmanın amacı, Twin Wire Arc (TWA) alüminyum silindir gömleği ile hangi halka malzemelerinin en düşük sürtünmeye sahip olduğunu incelemektir. Bir Ansys simülasyon modeli deneysel çalışmayı gerçekleştirir. Çelik halka malzemesi, en kötü olan dökme demir malzemenin aksine, ikiz telli ark püskürtmeli alüminyum silindir gömleği ile açıkça en düşük sürtünmeye sahipti.
Özet (Çeviri)
Historically, the engine crankcase has been made of gray cast iron due to that material's' high machinability, damping ability, thermal conductivity, and sensible cost. Despite these advantages and the long-term use of gray cast iron, the vehicle manufacturers predominately use cast aluminum as material of choice for the engine block due to aluminum's density being almost a third of that of gray cast iron, and the aluminum engines have the same durability as gray cast iron while weighing considerably less. However, due to the low wear resistance of aluminum, efforts are needed to improve internal working surfaces such as the use of cast iron cylinder liners or the application of a protective coat is applied to the aluminum surface to increase its resistance. The purpose of this study is to examine which ring materials have the lowest friction with the Twin Wire Arc (TWA) aluminum cylinder liner. An Ansys simulation model accomplishes the experimental work. The steel ring material obviously had the lowest friction with twin wire arc spray aluminum cylinder liner as opposite to the cast iron material which was the worst.