Benign paroksismal pozisyonel vertigo hastalarında repozisyon manevraları öncesi ve sonrası otolit fonksiyonlarının karşılaştırılması
Comparison of otolith functions before and after repositioning maneuvers in benign paroxysmal positional vertigo patients
  1. Tez No: 746213
  2. Yazar: MEHMET IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo,başın açısal hareketleriyle tetiklenen ani başlangıçlı kısa süreli ataklarla karakterize bir hastalıktır. BPPV patofizyolojisi çoğu zaman idiopatik olmakla birlikte kafa travması, viral enfeksiyon ve jelatinöz membranda yaşa bağlı değişiklikler sonucu otokonyaların utrikül makulasından ayrılıp semisirküler kanala geçmesi sonucu baş dönmesi, mide bulantısı ve dengesizlik semptomları meydana gelmektedir. Vestibüler test bataryalarından biri olan VEMP otolit organ fonksiyonlarını değerlendirmek için kullanılan bir EMG kaydıdır. Bu çalışmada repozisyon manevrası öncesinde ve sonrasında c-VEMP ve o-VEMP testi kullanılarak BPPV'li hastalarda repozisyon manevrasının otolit organ fonksiyonlarına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-60 yaş aralığında dahil edilme kriterlerine uygun BPPV tanısı almış 33 birey dahil edildi. Tüm bireyler BDEE, VAS, VNG, c-VEMP ve o-VEMPtestleri ile değerlendirildi. Araştırmada 18'i (%54,55) kadın, 15'i (%45,45) erkek bireyden oluşan 33 BPPV'li hasta yer aldı. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 48 ± 6,81'dir. BPPV'li hastaların repozisyon manevrası öncesi BDEE ve alt gruplarından aldıkları puanlar repozisyon manevrası sonrasına göre istatistiksel olarak yüksek saptandı (p0,05).Ek olarak bu değerlendirmelerde patolojik ve normal taraflarında P1 latans, N1 latans, P1-N1 interpeak latans ve asimetri oranı değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Benign ParoxysmalPositional Vertigo (BPPV) is a disease that is triggered by the angular movements of the head and is characterized by sudden-onset short-lasting episodes.While the pathophysiology of BPPV is usually idiopathic, dizziness, nausea, and imbalance symptoms occur as a result of the migration of otoconia from the utricular maculae to the semicircular canal as a result of head trauma, viral infection, or age-related changes in the otolithic membrane.As a vestibular test battery, VEMP is an EMG recording method that is used to assess otolith organ functions. In this study, it was aimed to investigate the effects of repositioning maneuvers on otolith organ functions in patients with BPPV by using c-VEMP and o-VEMP tests before and after repositioning maneuvers. The study included 33 individuals between the ages of 18 to 60 who were diagnosed with BPPV and met the inclusion criteria.All patients were examined using DHI, VAS, VNG, c-VEMP, and o-VEMPtests. While 18 of the patients (54.55%) were female, 15 (45.45%) were male. The mean age of the patients was 48±6.81. The DVI total and subscale scores of the patients before the repositioning maneuvers were significantly higher than their scores after the repositioning maneuvers (p0.05).