Diyabetik nöropatisi olan hastalarda suda ayak egzersizi ve ayak banyosu uygulamasının ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effects of water foot exercise and foot bath application on pain and quality of life in patients with diabetic neuropathy
- Tez No: 947588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİTAP ÖZDELİKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırma diyabetik nöropatisi olan hastalara uygulanan suda ayak egzersizi ve ayak banyosunun ağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Araştırma, randomize kontrollü tek kör desende deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 30 Aralık 2023- 30 Aralık 2024 tarihleri arasında Sivas Suşehri Devlet Hastanesinin iç hastalıkları ve nöroloji poliklinikleri ile yataklı servislerindeki Diyabetik nöropati tanılı ve DN4 puanı 4 ve üzeri olan 75 hasta oluşturmuştur. Veriler, Hasta Bilgi Formu, Diyabetik Nöropatik Ağrı Anketi (DN4), Visüel Analog Skala (VAS) ve Nöropatik Ağrının Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi Anketi ile toplanmıştır. Çalışmada suda ayak egzersizi grubu, ayak banyosu grubu ve kontrol grubu olmak üzere üç grup yer almıştır. Deney gruplarına ısıyı sabit tutabilen ayak küvetleri verilip gün aşırı 15 dk dahil oldukları gruptaki uygulamaları yapmaları istenmiş ve telefon ile takibi sağlanmıştır. Kontrol grubuna rutin hemşirelik bakımları uygulanmıştır. Tüm grupların ölçümleri başlangıçta, 4. hafta ve 8. hafta (uygulama sonrası) yapılarak katılımcıların ağrı puanları ve yaşam kalitesi değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 64,97 ± 9,1 olarak belirlenmiştir. Gruplara göre yapılan karşılaştırmalarda sadece meslek (p=0,020) ve düzenli diyet uygulama değişkenlerinin dağılımlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık belirlenmiştir (p=0,004).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the effects of water foot exercise and foot bath applied to patients with diabetic neuropathy on pain and quality of life. Material and Method: The study was conducted experimentally in a randomized controlled single-blind design. The universe of the study consisted of 75 patients with a DN4 score of 4 and above, who were diagnosed with diabetic neuropathy in the internal medicine and neurology polyclinics and inpatient services of Sivas Suşehri State Hospital between December 30, 2023 and December 30, 2024. Data were collected with the Patient Information Form, Diabetic Neuropathic Pain Questionnaire (DN4), Visual Analog Scale (VAS) and the Questionnaire on the Effect of Neuropathic Pain on Quality of Life. The study included 3 groups: the water foot exercise group, the foot bath group and the control group. The experimental groups were given foot baths that could keep the temperature constant and were asked to perform the practices in the group they were included in for 15 minutes every other day and were followed up by phone. Routine nursing care was applied to the control group. Measurements of all groups were made at the beginning, 4th week and 8th week (after the application) and the pain scores and quality of life of the participants were evaluated. Results: The mean age of the participants was determined as 64.97 ± 9.1. In the comparisons made according to the groups, a statistically significant difference was determined only in the distributions of the variables of occupation (p=0.020) and regular diet application (p=0.004).