Architettura Sacra di Lorenzo Basso (1880-1940)
Lorenzo Basso'nun Kutsal Mimarilığı (1880-1940)
- Tez No: 746230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GUGLIELMO BILANCIONI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: İtalyanca
- Üniversite: Università degli studi di Genova
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Lorenzo Basso'nun Kutsal Mimarilığı (1880-1940) Bu tez çalışması büyük çoğunluk tarafından tanınmayan Cenevizli bir mimarı, tasarım anlayışı, ürettiği işler ve özel hayatı ışığında ve histiyografik açıdan kritik bir bakış açısıyla değerlendirerek ortaya çıkarmayı ve kendisine hak ettiği değeri vermeyi amaçlamaktadır. Commendatore, Mimar ve Mühendis Lorenzo Basso (1880-1940) mimarlık tarihinin 20.yy'ın ilk yarısı bağlamında yer almış çok sayıdaki marjinal ve kayıp figür arasındadır. Tanınır olmamakla beraber, İtalya'nın kuzey bölgelerinde Loranzo Basso'ya ait pek çok proje bulunmaktadır. Gelenekselci olduğu göz önünde bulundurulduğunda, belki de eski kalıplara ve modası geçmiş bir mimariye saplanmış olduğu söylenebilecek olan Lorenzo Basso, mimari ve düşünsel üretimleri ile ülkenin modernleşmesine katkıda bulunmuş olan modernist mimarların çevresinden uzaklaşmış, gerek modernist - rasyonal gerek Novecento üslubunda, ülkenin mimari diline daha yakın bir yaklaşım benimsemiştir. Çalışmanın giriş kısmında da belirtildiği gibi, öncelikli olarak inançlı bir insan olduğu hemen hepsi İtalyan Katolik Kilisesi ile ilişkilenen projelerinden anlaşılabilecek olan Cenevizli mimar Lorenzo Basso'yu çağdaş mimarlık histiyografyası içerisine yerleştirmenin zorluğu tam olarak kutsal ile modern, gelenek ile yenilik arasındaki bu zorlu diyalogdan kaynaklanmaktadır. Kendisinin tüm mimari üretimi içerisinde en baskın olan, döneminde sadece İtalya'da değil tüm Avrupa'da, hatta Amerika Birleşik Devletlerinde popüler olan, 19. yy Neo-Gotik kavramına sadık kalan bir üsluptur. Yaklaşık otuz yıllık bir zaman dilimini kaplayan (iş kazasına bağlı erken ölümü ile sonuçlanan) kariyeri boyunca Lorenzo Basso, çoğunlukla Cenova ve Torino gibi büyük şehirlerin banliyölarında veya La Spezia ve Ancona gibi daha küçük kentlerde ya da Liguria ve Piedmont gibi kırsal bölgelerde pek çok kilisenin inşası ve restorasyonu projelerini gerçekleştirmiştir. Kilise inşaatlarına ek olarak pek çok sunak, okul, dini kurum, barınma evi ve vakıf projeleri gerçekleştirmiş; bu dini yapılara ek olarak da çok sayıda okul, birden fazla ailenin bir arada yaşayacağı binalar, ev, villa, kamu yönetimi binaları tasarlamış; inşaat arazileri, araç ve yaya yolları ve hatta sıhhi tesisat ile ilişkili konularda bilirkişi değerlendirmelerinde bulunmuştur. Bu çalışma Lorenzo Basso'nun altmış yıl boyunca yayınlanmamış olan tüm işlerini, özellikle Basso Ailesi (buradan sonra Eredi Basso olarak anılacaktır) özel arşivini kullanarak, bir araya getirir. Bu arşiv özel mektupları, eskizleri, notları, günlüğü (başlı başına özel bir bölümü hak eder), ve çok sayıdaki tasarımı aracılığıyla mimarın özel hayatını ve kariyerini yeniden inşa etme olanağı sağlamıştır. Arşivin yeniden keşfi (yazar tarafından, neredeyse tesadüfi bir biçimde), Lorenzo Basso'nun ailesi, yakınları ile bağları ve kendisini tanıyanların birinci ağızdan anlattıkları hikayeler aracılığıyla, aksi takdirde aile yadigarları arasında kaybolacak olan zengin ve özgün materyallerin ortaya çıkarılmasını sağlamıştır. Toplanan materyaller, sesi belki de 60 yıl önce kaybolmuş olan ancak yaptığı işlere hala pek çok İtalyan kentinde rastlanabilen Cenevizli mimarın önemini yeniden değerlendirmek, uygun bölümlerde ve eklerde metni tamamlamak için kullanmak ve tüm bunları ilk kez sunmak amacıyla tarafımdan sınıflandırılmış, üzerinde çalışılmış ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Sacred Architecture by Lorenzo Basso (1880-1940) This dissertation aims in critical way to give justice –speaking about a historiographical perspective - to a Genoese architect mostly unknown to the public, showing his design approach, his works and his private life as well. Commendatore, Architect and Engineer Lorenzo Basso (1880-1940) is to be counted among one of the many 'marginal' and lost figures in the architectural historiography context of the first half of the 20th century. Yet, although not celebrated, Lorenzo Basso's projects are indeed present in many places of northern Italy. Probably, considering the fact that he was a traditionalist, a conservative architect anchored perhaps to past patterns and outdated architecture, Lorenzo Basso has been moved away from the circle of those original modernists architects, who have contributed through their works or their thoughts to the modernization of the country, using an architectural language more suitable, whether they were modernist / rationalist or following the Novecento style. The problem of placing Lorenzo Basso in the historiography of contemporary architecture is precisely linked to the difficult dialogue between Sacred and Modern, between tradition and innovation, which is addressed in the introduction to this work; the Genoese architect was primarily a man of faith as it is possible to recognize throughout his projects, almost all related to the Italian Catholic Church. Predominance in all his architectural production is a style that is faithful to the 19th Century concept of Neo-Gothic, so fashionable at that time not only in Italy but also throughout Europe and even in the United States. During a career that spanned nearly three decades (ended only with his premature death due to a work accident), Lorenzo Basso has built and restored several churches, mostly in the suburbs of large cities, such as Genoa and Turin, or smaller towns such as La Spezia and Ancona, or in rural areas and the countryside, as in the Ligurian and in the Piedmont. In addition to the construction of churches, opera sum for a pious man like him, there are also many projects for altars, schools and religious institutions, shelters and foundations; these numerous ecclesiastical works are added to the civil construction, such as schools, multi-family buildings, houses, villas, buildings for public administration, as well as expert estimations on buildings sites, tracks of roads and pedestrian path and even sanitation facilities. This work brings together all Lorenzo Basso's works - remained unpublished for about sixty years - thanks in particular to the use of the private Family Basso archive (called hereafter 'Eredi Basso')that has enabled through the private letters of the architect, his sketches, annotations, the Diary (which deserves a chapter to itself) and especially the many designs to rebuild his private life and career. The rediscovery of this archive (almost in a random way by the writer) has helped to unearth, through ties with the Lorenzo Basso's family and relatives, through direct stories narrated by those who had known him, a rich and original material that would otherwise be left alone between the family 'relics'. The materials collected were then analyzed, sorted and studied by myself in order to present them for the first time, in the appropriate chapters and appendices to complete the text, to re-evaluate and review the importance of this Genoese architect, whose voice maybe got lost sixty years ago, but whose works are still visible in many urban Italian areas.