Türk bankacılığında bilimsel ve teknolojik anlamda yaşanan gelişmelerin bankacılık alanında yansıması
Reflection of scientific and technological developments in Turkish banking in the field of banking
- Tez No: 746229
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK KENDİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ülkemizde bilgi ve teknolojileri alanında yapılan finansal yatırımlar sayesinde geçmiş dönemlerde kullanımı yaygın olan bankacılık hizmetlerinin elektronik kanallar aracılığı ile yapılması hızlandırılmıştır. Bu radikal değişim süreci bankacılık alanında faaliyet gösteren bankaların rekabet ortamını hareketlendirmiştir. Bilgi ve teknoloji alanındaki yenilikleri takip eden bunları kendi sistemlerine entegre eden bankalar diğerlerine göre avantaj sağlamıştır. Bilgi ve teknoloji alanında elde ettikleri kazanımları kendi ürün ve hizmetlerine uygulayabilen bankalar geleneksel bankacılık içindeki yavaş ilerlemeyi durdurmuştur. Bununla beraber zaman, mekân konusunda da ciddi kazanımlar yaşamışlardır. Birçok bankacılık işlemlerini kullandıkları teknolojik cihazlar sayesinde bulundukları yerden gerçekleştirmektedirler. Bu konuda yapılan incelemelerde teknolojik cihazlar aracılığı ile yapılan işlemlerin hacmi şube bankacılığı alanında yapılandan fazla çıkmaktadır. Elde edilen bu kazanım bankaları doğrudan olumlu etkilemektedir. Bu sebeple bankalarda yapılan harcamaları dijital anlamda daha fazla kullanmaktadırlar. Sadece teknolojik gelişmeye ayak uydurmak tek başına yeterli olmayacaktır. Bu nedenle bankacılık alanındaki rekabet ortamına tutunabilmek için daha fazla araştırma ve yatırım yapılması gerekmektedir. Çalışmanın içeriğinde bankacılık sektörü içerisinde bilgi teknolojilerinin kullanımı ile birlikte bankacılık alanında yaşanan gelişmeler aktarılmıştır. Çalışmada bilgi teknolojilerinin getirdiği dijital cihazların bankaların kar oranlarındaki olumlu etkilere, giderlerin azaltılmasına ve işlemlerin hızlanması konusu incelenmiştir. Ülkemizde bu konu için çalışma yapan bankaların kurumsal ve bireysel müşterilerinin yaptığı işlemler istatistiksel değerlerle gösterilmiştir. Bu konu için tablolar aracılığı ile karşılaştırmalar yapılmıştır. İncelemeler sonucunda ülkemizin dijital bankacılık alanında teknolojik gelişmeleri etkin ve verimli kullandığı, ülke dışında da bu konuda ödüller aldığı aktarılmıştır. Sonuç itibariyle; Ülkemizdeki bankacılık sektörünün daha hızlı büyümesi için gelişen teknolojiyi yakından takip etmekle beraber bu konuda AR-GE çalışmaları yapması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the financial investments made in the field of information and technologies in our country, banking services, which were widely used in the past, have been accelerated through electronic channels. This radical change process has activated the competitive environment of banks operating in the banking sector. Banks that follow the innovations in the field of information and technology and integrate them into their own systems have gained an advantage over the others. Banks that can apply the gains they have achieved in the field of information and technology to their own products and services have stopped the slow progress in traditional banking. In addition, they have experienced serious gains in time and space. Thanks to the technological devices they use, they perform many banking transactions from their location. In the examinations made on this subject, the volume of transactions made through technological devices is higher than the volume of branch banking. This gain has a direct positive effect on the banks. For this reason, they use the expenditures made in banks more digitally. Keeping up with the technological development alone will not be enough. For this reason, more research and investments are required in order to hold on to the competitive environment in the banking sector. In the content of the study, the developments in the banking sector with the use of information technologies in the banking sector are conveyed. In the study, the positive effects of digital devices brought by information technologies on the profit rates of banks, the reduction of expenses and the acceleration of transactions were examined. The transactions made by the corporate and individual customers of the banks working on this issue in our country are shown with statistical values. For this subject, comparisons were made through tables. As a result of the examinations, it was stated that our country used technological developments effectively and efficiently in the field of digital banking and received awards in this regard outside the country. As a result, for the banking sector in our country to grow faster, it is expected to follow the developing technology closely and to carry out R&D studies on this subject.