Kanola yağı içeren yeni bazı graft kopolimerin sentezi, karakterizasyonu ve fizikokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of some new graft copolymers containing canola oil, characterization and examination of the physicochemi̇cal properties
- Tez No: 746240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA ALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında kanola yağı oda sıcaklığında hava oksijeninin etkisiyle makroperoksit oluşumu için 24 ay boyunca otooksidasyona uğratıldı. Otooksidasyona yoluyla otookside kanola yağı elde edildi. Bu otookside kanola yağı hem stirenin hem de metil metakrilat'ın serbest radikal polimerizasyonuyla yeni poli (kanola yağı-g-stiren) ve poli (kanola yağı-g-metil metakrilat) graft kopolimerleri elde etmek için, makroperoksit başlatıcı olarak kullanıldı. Elde edilen poli (kanola yağı-g-stiren) ve poli (kanola yağı-g-metil metakrilat) graft kopolimerlerin monomer konsantrasyonu ve polimerizasyon süresi incelendi. Elde edilen yeni otookside kanola yağı, poli (kanola yağı-g-stiren) ve poli (kanola yağı-g-metil metakrilat) graft kopolimerlerin karakterizasyonu için bazı spektroskopik yöntemler (GPC, 1H NMR, FTIR, DSC, TGA ve elemental analiz) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, canola oil was autoxidized at room temperature for the formation of macroperoxide under the influence of air oxygen for 24 months. Autooxidized canola oil was obtained by autoxidation. This autooxidized canola oil was used as a macroperoxide initiator to obtain novel poly (canola oil-g-styrene) and poly (canola oil-g-methyl methacrylate) graft copolymers by free radical polymerization of both styrene and methyl methacrylate. The monomer concentration and polymerization time of the obtained poly (canola oil-g-styrene) and poly (canola oil-g-methyl methacrylate) graft copolymers were investigated. Some spectroscopic methods (GPC, 1H NMR, FTIR, DSC, TGA, and elemental analysis) were used for the characterization of the obtained new autooxidized canola oil, poly (canola oil-g-styrene) and poly (canola oil-g-methyl methacrylate) graft copolymers.